Гувернер Софтић учестовао у раду 5. сусрета гувернера централних банака региона

31.3.2017.

31.03.2017.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ), др Сенад Софтић, учествовао је у раду 5. сусрета гувернера централних банака региона, који је 31. марта 2017. године, одржан у Умагу, Република Хрватска, у организацији Пословног магазина „Лидер“. 

Овогодишњи самит гувернера, који је осим гувернера ЦББиХ окупио гувернере централних банака Словеније, Македоније, Црне Горе (вицегувернер), Косова и домаћина Хрватске, био је фокусиран на тему „Евро као сидро монетарних режима“. Циљ расправе је био да се анализирају предности и недостаци актуелних монетарних режима из позиције сваке централне банке појединачно, како би се потакла полемика о теми предности и недостаци увођења евра.

Данашња расправа је била посебно изазовна имајући у виду да су на панелу учествовали гувернери чије су земље у различитом статусу: чланице еврозоне, спровеле унилатералну/неформалну евризацију, на уласку у процес приступања еврозони, земље које воде режим фиксирања курса или аранжмана валутног одбора, што је случај Босне и Херцеговине. Показало се да, упркос различитим моделима, све земље региона нагињу ка стабилности преко везивања за EUR као сидреној валути. 

Говорећи о искуству Босне и Херцеговине с валутним одбором, гувернер Софтић је нагласио да је овај монетарни режим, који је на снази од оснивања ЦББиХ, значајно допринио успостављању монетарне и финансијске стабилности у Босни и Херцеговини. 

„Курс националне валуте је стриктно фиксиран према евру већ скоро 20 година. У економском програму Европске уније за БиХ, валутни одбор је оцијењен као сидро стабилности, монетарне, а тиме и финансијске, на које се ослањају међународне финансијске институције, међународне агенције за процјену сувереног кредитног рејтинга. Мишљења сам да, иако валутни одбор јесте конзервативна монетарна политика, у бх. контексту не лимитира економски раст, чак напротив. Реални ефективни курс не показује значајна одступања од равнотежног положаја, што импликуједа релативно низак економски раст и недовољно брз раст извоза у БиХ није посљедица цјеновне неконкурентности, него, између осталог, ниже продуктивности у односу на трговинске партнере. Коначно, ту су и аспирације за чланство у ЕУ, при чему треба узети у обзир и фазе економске и монетарне интеграције земље у ЕУ,“ нагласио је гувернер Софтић. 

Поред панела гувернера, овогодишњи догађај је окупио и комерцијалне банкаре који су се током дискусије дотакли финансирања економског раста. Овогодишњи уводничар је био регионални резидентни представник Међународног монетарног фонда (ММФ) за регион централне и источне Европе, Bas B. Bakker, који је дао осврт на промјене у монетарним режимима земаља растућих економија Европе.

 



Newsletter CBBiH