Вицегувернер Видаковић на ДДаyс конференцији о изазовима дигитализације банкарског сектора

17.4.2024.

Вицегувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ), мр Марко Видаковић учествовао је на DDays конференцији “Актуелне промјене у пословању финансијског сектора – зеленије, дигиталније, одговорније!“, која је одржана у Бањалуци.

Фокус конференције био је на темама које обликују будућност банкарског сектора у БиХ, а у оквиру панела “Бејби бyмери се не предају – изазови дигитализације банкарског сектора!“ вицегувернер Видаковић је истакао активности које ЦББиХ предузима у координацији са надлежним институцијама: Агенцијом за банкарство Републике Српске, Агенцијом за банкарство Федерације Босне и Херцеговине као и ентитетским министарствима финансија, ради придруживања Јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА), што може, између осталог, значајно утицати на повећање дигиталних плаћања и смањење употребе неформалних канала плаћања.

,,СЕПА аранжман тренутно обухвата 36 земаља, а више од 80% увозно-извозних трансакција Босне и Херцеговине реализује се са овим земљама, што ствара могућност за трансакционе уштеде како за привреду, тако и за грађане. Према процјенама Свјетске банке, земље западног Балкана које нису чланице СЕПА-е плаћају до шест пута веће накнаде за прекогранична плаћања у односу на земље унутар СЕПА-е. СЕПА подручје обухвата преко 510 милиона корисника, укључујући преко 8.000 различитих финансијских институција и 25 милиона пословних субјеката, и омогућава реализацију око 90 милијарди електронских трансакција годишње. Ове промјене су корак ка хармонизацији с регулативом ЕУ, што додатно отвара врата за позитивне промјене у привлачењу страних инвестиција и стимулацији домаћег тржишта капитала, уз значајан допринос економском развоју и ближој интеграцији с европским тржиштем“ изјавио је вицегувернер Видаковић.

Вицегувернер Видаковић је истакао да, када је ријеч о дигитализацији банкарског сектора, подаци који нам дају мотив и обавезу да и даље подстичемо дигиталне облике плаћања мијењајући свијест корисника јесу да од укупног броја свих картичних трансакција у БиХ чак 2/3 њих представља повлачење готовине са банкомата, док истовремено 2/3 субјеката који имају уговорене услуге електронског, односно мобилног банкарства за годину дана нису реализовали ниједну електронску трансакцију.

У сфери промоције кориштења дигиталних начина плаћања, ЦББиХ је у сарадњи са Свјетском банком израдила “ Водич за дигитална плаћања”.



Newsletter CBBiH