Гувернер Софтић на међународном семинару о банкарском пословању

23.9.2016.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББИХ) др Сенад Софтић, на позив Централне банке Црне Горе, учествује на Међународном семинару о банкарском пословању у садашњим макроекономским условима који се одржава у Будви, Црна Гора. Овај семинар, који се одржава у ко-организацији централних банака Црне Горе и Словеније и Економског факултета из Љубљане, већ годинама окупља најзначајније актере из свијета финансија региона и служи као платформа за размјену искустава између представника банкарске индустрије, монетарних власти и академске заједнице. 

Гувернер Софтић учествовао је у панел дискусији „Актуелни изазови за монетарну политику и финансијску стабилност“, гдје се са колегама гувернерима и вицегувернерима централних банака Црне Горе, Хрватске, Македоније и Словеније дотакао актуелних изазова вођења монетарне политике, посебно у свјетлу негативних каматних стопа Европске централне банке (ЕЦБ) и њиховог утицаја на економска кретања земаља региона које су високо евроизиране. Током расправе било је ријечи о дефлацији и опасностима од рецесије, изазовима за очување финансијске стабилности, те будућим правцима монетарне политике. 

Током излагања, гувернер Софтић је истакао да, упркос изазовном окружењу, економија Босне и Херцеговине биљежи позитивне трендове, о чему свједочи пораст БДП-а током првог квартала ове године од 2,1%, те стопа раста индустријске производње од 4% у првих шест мјесеци ове године. „Такође вриједи споменути да је забиљежен пад учешћа неквалитетних кредита (NPL) у бх. банкама са 13,7%, колико је забиљежено на крају 2015. године, на 12,1%, што је податак за првих шест мјесеци ове године“, рекао је гувернер Софтић, те додао да је један од охрабрујућих показатеља и покриће увоза извозом од 58%, у периоду јануар – август 2016. године, што је највећи пoстотак до сада. 

Гувернер је говорио и о одобреном трогодишњем Проширеном аранжману између Босне и Херцеговине и Међународног монетарног фонда (ММФ), при чему је посебно истакао одредбе које се односе на очување финансијске стабилности у држави и повећање кредитне активности банака. 

Осим панел дискусије о теми монетарне политике, овогодишњи Семинар се дотакао актуелних тема, попут утицаја Банкарске уније ЕУ, са посебним фокусом на ефекте јединствене супервизије ЕУ банака, потом управљања NPL-овима и обликовања будућих пословних стратегија банака у условима ниских каматних стопа и високе ликвидности.



Newsletter CBBiH