Гувернер Софтић на самиту гувернера, министара финансија и директора управа земаља региона

16.6.2017.

16.06.2017.

Гувернер ЦББиХ, др Сенад Софтић, борави у Бечићима, Црна Гора на Самиту гувернера, министара финансија и директора пореских управа земаља региона.  Овогодишња тема скупа је „Финансијска стабилност региона у новом глобалном окружењу“, а гувернер је био панелиста у сесији под називом „Монетарна политика земаља региона – између Америчких федералних резерви и Европске централне банке“.

Током свог излагања, гувернер је ставио посебан акценат на потребу координације између монетарне и фискалне политике, те на значај присуства ММФ-а с аспекта БиХ. „У условима валутног одбора, монетарна политика је неефикасна за стимулисање економске активности. Међутим, нема никакве двојбе да је, са становишта финансијске стабилности, неопходна координација монетарне и фискалне политике“, истакао је гувернер Софтић. Присутнима је, такође, појаснио принцип формалне сарадње надлежних институција у БиХ на пољу очувања финансијске стабилности кроз Стални одбор за финансијску стабилност (СОФС). СОФС  представља главни форум за процјену пријетњи по финансијску стабилност, при чему су ЦББиХ и агенције за банкарство одговорне за процјену системске природе финансијске кризе. 

У вези с присуством ММФ-а у БиХ, гувернер је појаснио основне карактеристике тренутног аранжмана с Фондом. Гувернер је рекао да је „Сервисирање постојећег износа спољног дуга неупитно са или без аранжмана с Фондом, али да би без структуралних реформи за које се опредијелила влада, дугорочно посматрано, бх. економија била у лошијој позицији усљед успоравања раста потенцијалног оутпута. Поред тога, аранжман с Фондом се тренутно од стране међународне заједнице и рејтинг агенција посматра као стабилизациони фактор у БиХ, те је услов и за аранжмане с другим међународним институцијама. Према томе, и без Фонда БиХ би била у могућности финансирати обавезе, али бисмо имали знатно мање фискалног простора за стимулисање економског раста кроз владине инвестиције и потрошњу. Посљедично, без провођења реформи на које смо се обавезали и Писмом намјера, остали бисмо на приближном нивоу развоја на којем смо сада“.  

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH