Centralna banka Bosne i Hercegovine doprinosi stabilnosti bankarskog i financijskog sustava u zemlji

3.4.2020.

Posljednjih dana u javnom diskursu česte su netočne tvrdnje o ulozi, zadacima i ovlastima Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) koje su propisane Zakonom o Centralnoj banci BiH i Ustavom Bosne i Hercegovine, te želimo izvjestiti javnost o sljedećem.

CBBiH je fokusirana na svoju ključnu ulogu, a to je očuvanje monetarne stabilnosti, čime doprinosi financijskoj stabilnosti u turbulentnim okolnostima izazvanim pandemijom. Stoga nam je od izuzetne važnosti adekvatno upravljanje deviznim pričuvama CBBiH, s akcentom na sigurnosti ulaganja, zbog očuvanja aranžmana valutnog odbora. U tom smislu, domaća valuta (KM) je stabilna i uživa potpuno povjerenje, i na taj način CBBiH najbolje doprinosi stabilnosti bankarskog i financijskog sustava, makroekonomskoj stabilnosti i očuvanju pretpostavki za ekonomski oporavak.

Učestali javni pozivi za korištenje deviznih pričuva radi izravnoga financiranja proračuna i gospodarstva u BiH mogli bi dovesti do mnogo veće i trajnije krize. Poremećaji na malom deviznom tržištu mogu preko noći izrasti u veliku krizu. Napuštanje ili narušavanje valutnog odbora imalo bi katastrofalne posljedice po financijsku i ekonomsku stabilnost i perspektive razvoja BiH. Pala bi vrijednost domaće valute, došlo bi do dodatnog osiromašenja ljudi, raširio bi se osjećaj nesigurnosti.

Institucije BiH u okviru svojih mandata nastoje osigurati povoljne financijske aranžmane u okviru kojih bi se mobilizirala domaća i međunarodna bankarska sredstva kojih na tržištu ima u velikim iznosima. Višak pričuva na računu kod CBBiH koji je na raspolaganju bankama krajem ožujka iznosi 2,45 milijardi KM. Radi se o novcu koji pripada bankama i u krajnjem, njihovim deponentima. Svi zajedno dužni smo čuvati vrijednost i likvidnost sredstava koje su naši građani i gospodarstvo povjerili bankarskom sustavu. Raspoloživost i vrijednost tih sredstava uvjet su našeg opstanka. Najviše što CBBiH u takvim uvjetima može učiniti u okviru svog mandata je razmotriti smanjenje stope obvezne pričuve ako se višak rezervi banaka pokaže nedovoljnim za financiranje javnih programa. Ako se pojavi takva situacija, budite sigurni da ćemo to i učiniti.

Kako smo to više puta naglašavali, CBBiH redovno opskrbljuje komercijalne banke gotovim novcem, u skladu sa zahtjevima. Gotovog novca ima dovoljno u optjecaju, u što su se uvjerili i naši građani. Evidentno je da građani koriste i druge vidove plaćanja, kao i činjenica da su depoziti stabilni.

Također, u ovim izvanrednim okolnostima, prioriteti su nam osigurati potpuno neometano funkcioniranje međubankarskih poravnanja u platnom sustavu. CBBiH u skladu sa Zakonom pruža usluge bankarskog i fiskalnog agenta, te u skladu s tim, po nalogu svojih deponenata, a u skladu sa zaključenim ugovorima, obavlja i poslove inozemnog i domaćeg platnog prometa. CBBiH radi u standardnom radnom vremenu za ove vrste poslova i u potpunosti je usklađena s radom korespondentnih inozemnih banaka i radom platnih sustava. U skladu sa svim navedenim, napominjemo da je CBBiH uvijek sve zaprimljene naloge deponenata realizirala u za to predviđenom roku.

CBBiH svoju aktivu nastavlja ulagati samo u najkvalitetnije vrijednosne papire zemalja članica Europske monetarne unije i depozite kod najkvalitetnijih banaka. Razlog tome jest što su ta sredstva garancija sustava valutnog odbora. Stoga svatko kada god poželi može svoje KM zamijeniti za eure i mi mu to garantiramo. Da bi to mogla garantirati, CBBiH mora biti sigurna da će moći povući svoja sredstva (ulaganja) u potpunosti (solventnost) i na vrijeme (likvidnost) kada joj zatrebaju, odnosno kada građani to žele. To je temelj na kojem počiva valutni odbor ali i stabilnost cijelog financijskog sustava u BiH već preko dvije dekade. Ukoliko bi se ulaganja središnje banke vršila u vrijednosne papire niže kvalitete, ne samo da je to protivno propisima, već bi to značajno smanjilo vjerodostojnost cijelog sustava.

Centralna banka Bosne i Hercegovine će izvršiti svoj mandat i nikada neće odstupiti od principa očuvanja dovoljnih deviznih pričuva koje garantiraju monetarnu stabilnost u Bosni i Hercegovini.

Ured za informiranje



Newsletter CBBiH