Гувернер ЦББиХ др Софтић учествовао на сусрету гувернера и банкара региона у Ровињу

11.6.2021.

У Ровињу (Република Хрватска) 10 и 11. јуна 2021. године одржан је девети по реду, сада већ традиционални сусрет гувернера и банкара региона. Главне теме сусрета усмјерене су на монетарне политике и финансијску стабилност у доба пандемије, те су замишљени као одговор финансијског сектора на ковид кризу.

На панелу под насловом: „Пост-ковид синдром у привредном и финансијском систему“ је, уз гувернере централних банака из Словеније, Хрватске, Сјеверне Македоније и Црне Горе, активно учешће имао и гувернер ЦББиХ др Сенад Софтић.

У свом је излагању гувернер Софтић посебно нагласио важност структуралних реформи како би се осигурао дугорочан раст економија на здравим основама. Након пада БДП-а у 2020. години због ковида, сви очекују раст у 2021. Најновија пројекција раста БДП-а еврозоне за 2021. годину износи 4,6% док је та пројекција за БиХ на нивоу од 3,4%. Поуке из кризе због пандемије треба искористити за реформе у економском и финансијском систему да се осигура виши и одржив економски раст.

Надаље, као и сви гувернери свијета, и г. Софтић је истакао како у ЦББиХ пажљиво прате трендове пораста цијена у свијету. За бх. економију је посебно важно пратити раст цијена у еврозони гдје најновија пројекција инфлације за 2021. годину износи 1,9% док се за БиХ у 2021. години очекује инфлација на нивоу од 0,6%. Пораст инфлације великим дијелом је резултат подстицајних мјера како монетарних тако и фискалних власти да се превлада актуелна криза.

Такође, гувернер је истакао посљедице дугогодишње политике врло ниских и негативних тржишних каматних стопа у еврозони. Један од разлога њиховог постојања је да се стимулишу економије које су у кризи због пандемије. Међутим, таква политика има негативне посљедице на профитабилност ЦББиХ. С обзиром на законска ограничења ЦББиХ која своју активу односно девизне резерве смије улагати само у најсигурније банке и државне хартије од вриједностиземаља еврозоне, ЦББиХ је највећим дијелом суочена са негативним каматним стопама. ЦББиХ својим мјерама настоји умањити негативне посљедице, посебно на пад добити ЦББиХ. Те се мјере првенствено односе на већ донесене, али и будуће промјене оквира обавезне резерве за комерцијалне банке у БиХ.

 



Newsletter CBBiH