Депозити становништва износе 14,49 милијарди КМ

29.10.2021.

„Изазовна времена захтијевају пажљиво управљање ресурсима. Потреба за знањем о разним видовима штедње је већа него икада, и гарант је бољих животних и инвестиционих одлука. Чак и мала уштеда сваки дан, може бити веома важна за времена која долазе. Ваша штедња је само ваша. Користите је као најбољу подршку за своју будућност и будите рационалан инвеститор“, изјавио је гуверенер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Сенад Софтић поводом Свјетског дана штедње који се обиљежава 31. октобра.

Према подацима ЦББиХ, на крају септембра 2021. године укупни депозити становништва код комерцијалних банака у БиХ износили су 14,49 милијарди КМ, што је највећи забиљежени ниво. Депозити становништва имају далеко највеће учешће у укупним депозитима код комерцијалних банака, 53,4%, па стога представљају важну основу финансирања и функционисања банака.

Ако посматрамо депозите становништва по рочној структури, орочени и штедни депозити у септембру 2021. износе 5,46 милијарди КМ или 37,7% укупних депозита становништва, од тога краткорочни депозити чине 318 милиона КМ (5,8%), а дугорочни 5,14 милијарди КМ (94,2%). Трансакциони рачуни и депозити по виђењу чине 9,03 милијарди КМ или 62,3% укупних депозита становништва.

Становништво у БиХ континуирано повећава укупне депозите, па су тако у поређењу са стањем на крају септембра прошле године порасли за 1,15 милијарди КМ или 8,7%. Међутим, постоје значајне разлике у кретању депозита зависно од типа депозита. Трансакциони рачуни су порасли за 19,8% (односно 854 милиона КМ), а депозити по виђењу биљеже пораст од 9,3% (односно 327 милиона КМ). Орочени и штедни депозити, који одражавају штедњу, на годишњем нивоу биљеже благи пад од 0,6% (34 милиона КМ). Стагнација орочених и штедних депозита становништва на годишњем нивоу је евидентна од априла 2020. године.

На стагнацију орочених и штедних депозита становништва су утицале неповољне економске прилике током пандемије, јер су многим грађанима смањења примања и стога нису могли штедјети као у ранијим периодима, а дио штедње искористили су за покривање тренутних потреба.

Каматне стопе на орочене депозите становништва биљеже континуиран пад током посљедњих година. Камате за орочене депозите становништва у евримаса договореним доспијећем од 1 године до 2 године смањене са 3,279%, колико је била просјечна стопа за 2013. годину, нa 1,06% у првих осам мјесеци 2021. године. Истовремено, каматне стопе за депозите са договореним доспијећем преко 2 године износиле су 1,159% у првих осам мјесеци 2021. године (3,95% у 2013. години). За исти посматрани период, каматне стопе на орочене и штедне депозите становништва у КМ са договореним доспијећем од 1 године до 2 године су се смањиле на 0,719%, а за орочење преко 2 године на 0,957%.

Регионална истраживања показују да релативно мали број грађана у БиХ штеди, око 20% се изјаснило да имају уштеђевину, а само 15% анкетираних грађана је у 2019. потврдило да континуирано штеди.

Стабилан домаћи банкарски сектор, уз поуздан систем за осигурање депозита, пружа гаранцију становништву да своја финансијска средства држи на рачунима у банкама, путем којих обављају текуће трансакције или штеде за касније периоде.



Newsletter CBBiH