Гувернер Софтић отворио конференцију „The Economist: Свијет у 2022.“

9.12.2021.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Сенад Софтић отворио је јутрос конференцију „The Economist: Свијету 2022.“ коју је организовала компанија Color Media Communications, у сарадњи са ЦББиХ и уз подршку Амбасаде Велике Британије у Босни и Херцеговини и Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини.

Отварајући конференцију, гувернер Софтић истакао је да су у години пред нама бројни изазови на разним пољима људске дјелатности, апострофирајући изазове пред којима се налази ЦББиХ и финансијски сектор у БиХ и економија у цјелини.

ЦББиХ, како је истакао гувернер, већ скоро 25 година, успјешно одржава принципе валутног одбора, а резултат тога је стабилна домаћа валута и сталан раст девизних резерви. И током пандемије, која и даље траје, ЦББиХ је уредно обављала све своје задатке и управо је придржавање свих принципа и у коронакризи резултирало је да БиХ може рачунати на ЦББиХ као на стуб стабилности, не само економије, већ и друштва у цјелини, истакао је гувернер Софтић.

Говорећи о изазовима који су пред ЦББиХ и финансијским сектором у цјелини, гувернер Софтић је споменуо главне трендове који се могу тицати стабилности финансијског система у цјелини. Поред негативних камата, први изазов су криптовалуте којих је велики број у свијету, а у будућности се може очекивати да ће их бити и више, уз велику варијабилност њихових цијена. Надаље, изазов представљају и чисте дигиталне банке, тзв. необанке, односно комерцијалне банке које немају физичко сједиште, већ послују виртуелно. Нови платни системи и FINTECH представљају нова технолошка рјешења у платним трансакцијама која омогућавају да се плаћања међу клијентима обављају јефтино, брзо и у реалном времену и понекад континуирано 24/7. Очекује се да ће напредак нових технологија плаћања бити посебно важан за прекогранична плаћања. И на крају, као изазов, гувернер је споменуо децентрализоване финансије које подразумијевају такав ниво развоја технологије који омогућава да се трансакција нпр. давања кредита једне особе другој обави без посредства банака.

Посебно је нагласио потребу координисане сарадње свих релевантних институција у БиХ, сматрајући да нити једна институција сама за себе не може отворити врата ЕУ. Али да сви заједно можемо пуно постићи на том путу, и на опште добро свих грађана.

„Будућност је увијек неизвјесна. То су нам показали и глобална финансијска криза од 2007. године као и актуелна Ковид пандемија. То не значи да требамо бити пасивни према будућности. Напротив, висока доза неизвјесности треба нас тјерати да будемо што отпорнији на будуће шокове. Јер њих ће сигурно бити. Постоји старо правило у економској политици: 'Увијек сматрај добре вијести као пролазне, а лоше као трајне'. То није никакав песимизам већ здрав опрез, те боља припрема за будуће изазове“, закључио је гувернер Софтић своје излагање на конференцији.

У панелу под називом „Новац никад не спава: Нове шансе и изазови за економије Босне и Херцеговине и региона југоисточне Европе“, учествовао је и вицегувернер ЦББиХ др Жељко Марић.

Конференција „Свијет у...“ први пут је одржана ове године у БиХ, а окупила је представнике политичког, економског и друштвеног живота, те представнике дипломатске заједнице у БиХ с циљем да се, кроз конструктиван дијалог, дају анализе и погледи на привредни и политички амбијент, инвестициону климу, као и на развој друштва у цјелини. Овом приликом промовисано је и прво годишње, босанскохерцеговачко издање престижног британског магазина „The Economist“.



Newsletter CBBiH