Успјешно реализован Програм „Јачање институционалних капацитета централних банака Западног Балкана"

17.12.2021.

Централна банка Босне и Херцеговине је успјешно имплементирала све мјере, активности и резултате у оквиру Програма, у сарадњи са партнерским тимом Deutsche Bundesbank заједно са 19[1] централних банака у оквиру Европског система централних банака (ЕСЦБ), Европском централном банком и Европском комисијом. Крајњи корисници су централне банке Албаније, Црне Горе, Србије, Косова, Сјеверне Македоније, Босне и Херцеговине и ентитетске агенције за банкарство у БиХ. Циљ Програма је додатно јачање институционалних капацитета централних банака Западног Балкана и двије агенције за надзор банака у Босни и Херцеговини, првенствено кроз оснаживање аналитичких капацитета и алата за креирање политика, те усвајање најбољих међународних и европских стандарда. Европска унија је, из Инструмента претприступне помоћи (IPA II), издвојила 2 милиона еура за имплементацију активности у Програму током 33 мјесеца.

Дана 16.12.2021., Deutsche Bundesbank је организовала завршни састанак на којем је професор Joachim Wuermeling, члан Извршног одбора Deutsche Bundesbank, нагласио сљедеће: „Овај програм је одличан примјер истински колаборативног приступа ЕСЦБ. Дјелујући колективно и јединствено, ЕСЦБ се показао као снажан партнер у заједници централног банкарства и спреман је да подржи наше колеге са Западног Балкана у њиховим напорима да постигну највише стандарде за добробит својих економија и грађана.” Господин Флориан Хаусер,вођа тима у Генералном директорату Европске комисије за сусједство и преговоре о проширењу, истакао је: „Програм представља важан допринос унапређењу економског управљања на Западном Балкану. Исти подржава припрему централних банака на Западном Балкану за њихову интеграцију у Европски систем централних банака.”

Програм је имплементиран кроз семинаре, обуке, радионице, билатералне мјере и стажирања у сљедећим областима:банкарска супервизија, финансијска стабилност, заштита финансијских потрошача и финансијска инклузија, опоравак и санација, монетарна политика, платни системи, статистика, усклађеност и ЕУ интеграције, политика управљања, рачуноводство и интерна ревизија. У контексту ванредних околности узрокованих пандемијом, Програм је успјешно реализован у потпуности.

На сљедећем линку се налази кратки филм са повратним информацијама и утисцима учесника у Програму:

https://www.bundesbank.de/en/bundesbank/international-central-bank-dialogue/eu-funded-projects/eu-funded-projects--618392 

_________________________________

[1] Националном банком Белгије, Народном банком Бугарске, Чешком народном банком, Банком Грчке, Банком Шпаније, Банком Француске, Хрватском народном банком, Централном банком Ирске, Банком Италије, Банком Литваније, Централном банком Луксембурга, Мађарском народном банком, Банком Холандије, Народном банком Аустрије,Народном банком Пољске, Банком Португала, Националном банком Румуније, Банком Словеније и Народном банком Словачке.



Newsletter CBBiH