Standard and Poor's: Кредитни рејтинг БиХ остаје исти

8.2.2022.

Међународна рејтинг агенција Standard and Poor's (S&P) потврдила је тренутни кредитни рејтинг Босни и Херцеговини, „Б“ са стабилним изгледима.

У образложењу аналитичара агенције „Standard and Poor's“ наводи се како су политичке напетости у БиХ посљедица најаве Републике Српске (РС) да се припрема за повлачење из неколико државних институција. Аналитичари очекују смањење тензија, те да ће политичке структуре остати углавном непромијењене у БиХ. Трајна неизвјесност, према њиховој оцјени, могла би негативно утицати на раст, који би у 2022. години износио 2,7%, док је за 2021. годину процијењени раст од 6,7%. Позитивна околност је да нето дуг опште владе БиХ остаје низак, испод 30% БДП-а, што даје простор за дјеловање у фискалној политици, чак и ако политички догађаји буду утицали на кредитне линије међународних финансијских институција.

Аналитичари истичу да се „стабилни изгледи“ заснивају на балансу између негативних ризика који произлазе из сложене и конфронтирајуће политике у БиХ у сљедећих 12 мјесеци и с друге стране релативно јаке економске основе, као што су нето дуг опште владе, побољшање спољне позиције и отпорност банкарског сектора.

У извјештају се наводи да је економија БиХ у 2021. години имала користи од снажног извоза, нарочито према ЕУ, гдје је већина кључних трговинских партнера БиХ. Посебно добар извоз остварен је у области минералних производа, метала и дрвопрерађивачког сектора. Туризам се, такође, опоравља, па је за девет мјесеци прошле године достигао ниво од око 60% у односу на период прије пандемије. Међутим, пуни утицај политичких догађања још није у потпуности видљив у подацима, будући да су се политичке несугласице интензивирале пред крај 2021. Такође, ризик и даље представља пандемија коју је узроковао вирус КОВИД-19.

У складу са цијеновним трендовима у другим земљама, инфлација у БиХ расте, те је просјечна инфлација у 2021. години износила 2,0% након дефлације од 1,6% у 2020. години. Цијене хране, енергије и превоза кључни су покретачи инфлације. У 2022. години аналитичари очекују инфлацију од 4,2%, дијелом и због ефеката који ће се пренијети из 2021. године. Ипак, дугорочно, не очекују већу инфлацију, те предвиђају да ће индекс потрошачких цијена (CPI) расти умјерено до 2% -2,5% годишње током периода 2023.-2025.

Аранжман валутног одбора у БиХ, према оцјени аналитичара, представља важно економско сидро. ПостојећиУправни одборје наставио са пуним радом, те Standard and Poor's очекује стабилно функционисање Централне банке у наредном периоду, без обзира на тренутну политичку ситуацију.

Према наводима аналитичара S&P, кредитни рејтинг Босне и Херцеговине може бити повећан уколико дође до унапређења на домаћој политичкој сцени, уз већи ниво сагласности и мање конфронтација, који би били усмјерени на структурне реформе и економски раст.

С друге стране, аналитичари наводе да до смањења кредитног рејтинга може доћи у случају додатног погоршања политичке конфронтације, што би вјероватно утицало на постојеће механизме сервисирања дуга и довело до израженијих негативних импликација на формулисање економске политике и раст.

 



Newsletter CBBiH