ЦББиХ остаје опредијељена даљој хармонизацији са трендом политике обавезне резерве ЕЦБ-а

5.4.2023.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Сенад Софтић присуствовао је састанку гувернера централних банака региона који је, у организацији Хрватске народне банке (ХНБ) и Економског факултета Универзитета у Ријеци, одржан 5.4.2023. године у Ријеци (Република Хрватска).

Сусрет је био посвећен питањима монетарне политике и малих отворених економија суочених са високом инфлацијом. Током панел дискусије, гувернер Софтић коментарисао је монетарну политику ЦББиХ и очекивања у вези са промјенама каматних стопа на домаћем банкарском тржишту. Том приликом, потврдио је опредијељеност ЦББиХ за хармонизацијом политике обавезне резерве са политиком Европске централне банке (ЕЦБ), водећи рачуна о разликама примарног циља монетарних политика ЕЦБ-а и ЦББиХ, трендовима у домаћем банкарском сектору и макроекономском окружењу.

„У погледу стопа накнада на средства на рачунима резерви банака код ЦББиХ, и даље смо опредијељени хармонизацији са трендом монетарне политике ЕЦБ-а, али не нужно и нивоима накнада. ЦББиХ и даље планира задржати накнаду на средства из обавезне резерве диференцираном, у корист оних из основице у домаћој валути“, рекао је гувернер Софтић.

У вези са очекивањима у погледу каматних стопа у БиХ, изнио је како тренутно нема индикација да су банкама у БиХ поскупили најзначајнији домаћи извори финансирања, упркос расту референтних стопа у еврозони. Главни разлог за то је оријентисаност на домаће изворе финансирања, који нису везани за референтне стопе у еврозони. На тај начин банке одржавају профитну маржу, јер ни каматне стопе на већ уговорене кредите са варијабилном стопом не могу се подићи у складу са процијењеном перцепцијом раста кредитног ризика код дијела својих клијената, због могућег погоршања квалитета портфеља. Такође, не постоји ни значајна потражња за новим кредитима, јер су клијенти, поготово сектор становништва, свјесни ефеката високе и устрајне инфлације на реални расположиви доходак и профитабилност.

„Због тога не видимо ни наглашен нити систематски раст каматних стопа на нове кредите. Иако се не очекује значајан раст домаћих каматних стопа у кратком року, њихов раст је неминован у средњем року“, закључио је гувернер Софтић.

Овом скупу у Ријеци су, уз гувернера Софтића, присуствовали и гувернери централних/народних банака Хрватске, Словеније, Црне Горе и Сјеверне Македоније, представници привреде и јавног сектора Хрватске, те професори и студенти Економског факултета Универзитета у Ријеци.



Newsletter CBBiH