25 година конвертибилне марке: Валута која пружа стабилност и повјерење

22.6.2023.

На данашњи дан, 22. јуна 1998. године, прије 25 година, у оптицај су пуштене прве новчанице конвертибилне марке у апоенима 50 F, 1 KM, 5 KM и 10 KM. Пуштањем у оптицај првих новчаница, почела је историја домаће валуте, конвертибилне марке, као законског средства плаћања у Босни и Херцеговини.

Дигитална верзија - сувенир новчанице 25 година ЦББиХ

Недуго послије, новчаницама мањих апоена, придружују се и новчанице већих апоена, и то 27. јула 1998. године када су у оптицај пуштене новчанице у апоенима 20 KM, 50 KM и 100 KM. Новчаница апоена 200 KM издата је 15. маја 2002. године и на крају је употпунила тадашњу апоенску структуру новчаница конвертибилне марке.

Прве кованице конвертибилне марке издате су такође 1998. године, 9. децембра у апоенима 10 F, 20 F и 50 F, потом у већим апоенима 1 KM и 2 KM 31. јула 2000. године, и на крају, 5. јануара 2006. године, у најмањем и највећем апоену од 5 F и 5 KM.

Од новчаница конвертибилне марке издатих 1998. године, новчанице у апоенима 50 F, 1 KM, 5 KM су накнадно повучене из оптицаја и престале бити законско средство плаћања, те су њихово мјесто у употреби заузеле кованице конвертибилне марке. Тренутно апоенску породицу новчаница и кованица конвертибилне марке које су у оптицају чини пет апоена новчаница и седам апоена кованица.

Готовински платни промет у Босни и Херцеговини, прије увођења конвертибилне марке, био је оптерећен бројним валутама. Тежак је био пут изборити простор да KM валута потисне повјерење у друге и постане валута од повјерења за грађане и привреду. Уложен је огроман напор да се створе законски и регулаторни оквири за увођење конвертибилне марке. У складу са законском регулативом у Босни и Херцеговини, домаћа плаћања обављају се искључиво конвертибилном марком.

Током 1998. године проведена је обимна промотивна кампања о увођењу домаће валуте KM. Новчанице издате 1998. године произведене су у штампарији Francois-Charles Oberthur у Француској, а трошкови производње првог издања новчаница KM су финансирани донацијом Владе Француске. Кованице су произведене у ковници Royal Mint из Велике Британије. Новчанице конвертибилне марке су издате у двије верзије дизајна, дизајну Федерације БиХ и дизајну Републике Српске, и разликују се по мотивима особе на предњој страни новчанице, мотивима на полеђини новчаница, као и редослиједу латиничног и ћириличног писма. Све остале карактеристике, укључујући величину, боју и заштитна обиљежја, потпуно су исте за обје верзије. Новчаница апоена 200 KM издата је у једној варијанти дизајна за Босну и Херцеговину.

Након пуштања новчаница у оптицај, обје верзије дизајна су се убрзо потпуно равноправно користиле на територији цијеле Босне и Херцеговине. Новчанице се пуних 25 година, без обзира на верзије дизајна, користе без икаквих разлика у платном промету државе, а повјерење стечено у конвертибилну марку не познаје подјеле.

Када су у питању кованице конвертибилне марке, сви апоени кованица имају јединствен дизајн.

Основни дизајн новчаница није никад мијењан, али су поједина заштитна обиљежја замијењена новим, у циљу боље заштите новчаница од фалсификовања, а примјењујући савремене технологије и нова достигнућа из ове области.

Након првих издања новчаница и кованица КМ па до данас, Централна банка Босне и Херцеговине је у циљу редовног снабдијевања грађана, комерцијалних банака и привреде у Босни и Херцеговини, израдила више издања новчаница и кованица, те их сукцесивно пуштала у оптицај строго се придржавајући правила валутног одбора утврђеног Законом о Централној банци Босне и Херцеговине.

Централна банка Босне и Херцеговине континуирано брине о нивоу квалитета КМ готовог новца и заштите од фалсификовања, чиме се обезбјеђује интегритет и заштита новца у оптицају, а тиме и повјерење у новчану јединицу Босне и Херцеговине.

Повјерење у конвертибилну марку одржано је и у ванредним ситуацијама попут глобалних финансијских криза, пандемије Covid-19 или турбуленција на финансијским тржиштима узрокованих ратним стањем у Украјини, приликом којих је биљежена већа потражња за готовим новцем КМ. У наведеним ситуацијама Централна банка Босне и Херцеговине је благовремено обезбиједила довољне количине готовог новца КМ који је путем комерцијалних банака у БиХ дошао до свих оних који су пожељели подићи готов новац са својих рачуна. Такође, Централна банка је обезбиједила и довољне количине новчаница евра које су дистрибуисане комерцијалним банкама за захтјеве за подизање готовине у ЕУР, те је много пута доказана пуна конвертибилност домаће валуте у ЕУР, која се гарантује у складу са Законом о Централној банци.

Данас је изван монетарних власти у оптицају више од 106 милиона комада новчаница и 490 милиона комада кованица конвертибилне марке са укупном вриједности од 7,5 милијарди KM. Ова вриједност је неупоредиво већа у односу на вриједност готовог новца KM на крају 1998. године када је износила 162 милиона KM, те је ова вриједност расла из године у годину заједно са повјерењем у домаћу валуту.

На крају, можемо закључити да је у претходних 25 година конвертибилна марка постала симбол монетарне сигурности у Босни и Херцеговини и да је Централна банка Босне и Херцеговине извршила своје задатке у циљу одржавања стабилности домаће валуте у складу са валутним одбором.



Newsletter CBBiH