Амбасадор Низоземске посјетио ЦББиХ

14.3.2024.

Гувернерка Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ), др Јасмина Селимовић састала се са амбасадором Kраљевине Низоземске у Босни и Херцеговини, Њ.Е. Хенк ван ден Доолом (Henk van den Doolom). Сусрет је пружио прилику за истицање важности чланства Босне и Херцеговине у Белгијско-низоземској конституенци Међународног монетарног фонда (ММФ) и Свјетске банке у контексту подршке очувању монетарне стабилности и стабилности финансијског система.

Током разговора, гувернерка Селимовић нагласила је значајан допринос валутног одбора стабилности валуте, што је, заједно с монетарном политиком, кључно за очување финансијске стабилности у Босни и Херцеговини.

Разговарано је о пројекту финансијске писмености, који се реализује у сарадњи с Организацијом за економску сарадњу и развој (OECD) и Министарства финансија Низоземске. Пројекат има за циљ подизање нивоа финансијске писмености и инклузије, те је усмјерен на јачање финансијске едукације како би се промовисао просперитет грађана и пружила подршка развоју малих и средњих предузећа. Овом приликом је наглашено да Централна банка Босне и Херцеговине има водећу улогу у овом пројекту, што потврђује њену посвећеност побољшању финансијске едукације и инклузије у земљи.

Амбасадор Ван ден Дул (Van den Dool) је потакнуо јачање и разматрање отварања нових поља за сарадњу са Централном банком Босне и Херцеговине, што је гувернерка подржала, истичући да је међународна институционална сарадња кроз заједничке пројекте, усавршавања и размјену искустава и знања, од суштинског значаја за даљи напредак Централне банке.

Саговорници су се сложили да је наставак европских интеграција од велике важности за будући просперитет Босне и Херцеговине, те су нагласили опредијељеност ка остваривању тог циља.

Овај састанак симболизује континуирану подршку и сарадњу између Босне и Херцеговине и Kраљевине Низоземске, те заједничку посвећеност јачању економске стабилности, финансијске едукације и инклузије, као и интегритета Централне банке Босне и Херцеговине.



Newsletter CBBiH