Guvernerka na međunarodnoj konferenciji u Sjevernoj Makedoniji

1.10.2024

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović učestvovala je na međunarodnoj konferenciji koju je, pod nazivom “Centralne banke i centralno bankarstvo u izuzetno složenom svijetu: pokazivanje posvećenosti i očuvanje kredibiliteta”, 1. oktobra 2024. godine, u Skoplju (Republika Sjeverna Makedonija) organizovala Narodna banka Sjeverne Makedonije, u saradnji sa Reinventing Bretton Woods Committee.

Na konferenciji su se okupili guverneri centralnih banaka iz nekoliko evropskih zemalja, kao i visoki predstavnici međunarodnih institucija poput MMF-a, Svjetske banke, Evropske centralne banke, EBRD-a i Evropske agencije za bankarstvo, uz učešće članova međunarodne akademske zajednice.

U sklopu konferencije, guvernerka Selimović učestvovala je na panel diskusiji „Rodno inkluzivne finansije u regionu Jugoistočne Evrope“, zajedno s guvernerkama centralnih banaka Sjeverne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Moldavije. Panel je bio fokusiran na rastući značaj finansijske inkluzije kao mandata centralnih banaka. Posebno je istaknuta važnost povećanja finansijske uključenosti žena i smanjenja rodnog jaza kroz rodno osjetljive finansijske politike i regulative. 

“Rodna ravnopravnost nije samo moralna i društvena obaveza, već i ključno pitanje za ekonomski razvoj. Uloga žena u ekonomiji i njihova finansijska inkluzija su od suštinskog značaja za postizanje održivog rasta i stabilnosti. Naša posvećenost rodno-inkluzivnim finansijskim politikama ne samo da doprinosi smanjenju ekonomskih nejednakosti, već i jača našu ekonomiju u cjelini,” istakla je guvernerka Selimović.

Prema posljednjim podacima iz globalne Findex baze podataka Svjetske banke koje je guverenerka prezentirala u panelu, u Bosni i Hercegovini je evidentan napredak u pogledu finansijske inkluzije žena. Prema tim podacima, 70,37% žena u dobi od 15 i više godina ima račun u finansijskoj instituciji, što je značajan pomak u odnosu na deset godina ranije, kada je samo 47,06% žena imalo takav pristup. Uprkos ovom napretku, ove brojke su još uvijek male u poređenju sa drugim mjerilima. Stopa učešća radne snage u Bosni i Hercegovini otkriva još jedno područje zabrinutosti: u 2023. godini, stopa učešća za žene bila je oko 40%, u poređenju sa oko 60% za muškarce. 

„Poboljšanje učešća žena u radnoj snazi nije samo pitanje ekonomske potrebe, to je korak ka osiguranju jednakosti i pravičnosti u našem društvu“, naglasila je guvernerka, te dodala da kulturne norme i rodni stereotipi i dalje utiču na finansijsku uključenost žena, stvarajući prepreke koje su duboko ukorijenjene u tradiciji i geografiji. 

Na kraju panela zaključeno je da, iako je postignut značajan napredak u ovim oblastima, potrebni su dodatni napori kako bi se adresirale duboko ukorijenjene strukturne nejednakosti koje ograničavaju ekonomske prilike za žene i kako bi se osiguralo pravedno dijeljenje ekonomskih benefita. 

Guvernerke Centralne banke Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Narodne banke Sjeverne Makedonije održale su sastanak s predsjednicom Republike Sjeverne Makedonije, Gordanom Siljanovskom Davkovom.



Newsletter CBBiH