Гувернерка Селимовић: Дигитална трансформација захтијева стратегију, визију и храброст

19.5.2025.

Гувернерка Централне банке Босне и Херцеговине др Јасмина Селимовић одржала је уводни говор на Економском форуму Босне и Херцеговине, одржаном у организацији Економског факултета Универзитета у Сарајеву (ЕФСА). Тема овогодишњег, 10. по реду, форума била је „Одрживи развој и дигитална трансформација“, а окупио је стручњаке, представнике институција, пословне и академске заједнице, те међународних организација с циљем подстицања дијалога о повезивању циљева одрживог развоја с процесима дигитализације.

Гувернерка је у свом говору истакла да ова тема већ дужи низ година изазива расправе академских и пословних кругова и о томе како најбоље искористити технологију за економски, друштвени и интелектуални напредак.

„Како дигиталном трансформацијом не промијенити само изглед радног стола, већ и начин на који обављамо посао и живимо своје животе?“, истакла је гувернерка, отварајући Форум, те додала да су могућности огромне, али да, истовремено, с дигитализацијом долазе и бројни изазови.

Указала је на чињеницу да није случајност што је дигитализација своје мјесто прво нашла у финансијском сектору који је, поред тога што је један од најкомпетитивнијих сектора, уједно и сектор који је имао средстава за улагање и дигитализацију, постављајући на тај начин темеље за развој бројних других сектора – од онлајн трговине до дигиталних услуга.

„Данас с лакоћом наручујемо производе с различитих платформи широм свијета, резервишемо хотеле, купујемо авионске карте... Заборављамо да све то не би било могуће без онлајн канала плаћања који омогућавају ове услуге,“ казала је гувернерка Селимовић. Но, поставља се питање зашто данас постоји велики јаз између јавног и приватног сектора када је ријеч о дигиталној трансформацији. Као разлоге тога, гувернерка је навела ограничене ресурсе и отпор према промјенама у јавном сектору када је ријеч о увођењу нових технологија, али и постојеће законе и регулативе који често нису прилагођени дигиталном добу, што може да успори имплементацију дигиталних рјешења.

„Листа питања и непознаница који се стављају је дуга, међутим, суштински разлог за заостајање лежи у недостатку стратегије, визије, и најважније од свега, воље“, нагласила је гувернерка. Промјена, према њеним ријечима, захтијева храброст, а јавне институције често не иду тим путем. Дигитална трансформација подразумијева да се ствари раде на нови начин и да се промијени пословни модел. „Тек тад ће бенефити дигиталне трансформације бити евидентни и доћи ћемо у ситуацију да штедимо ресурсе, и финансијске, и људске, и све остале. У ствари, то је, рекла бих, једини, прави пут“, закључила је гувернерка Селимовић.

Говорећи о Централој банци Босне и Херцеговине, навела је да институција већ посједује изузетно развијене и робусне ИТ системе, али да је то не спречава да континуирано улаже у даљна побољшања. Међу истакнутим иницијативама навела је:

  • прикључивање SEPA систему,
  • увођење инстант плаћања,
  • пројекат увођења QR кода за плаћање,
  • увођење интерног и квалификованог електронског потписа,
  • истраживање могућности увођења AI модела за анализу података.

 „Све су то кораци који нас воде ка томе да институција буде сутра боља него што је данас – у корист грађана и привредног развоја Босне и Херцеговине.“

 На крају, гувернерка је нагласила важност међусекторске сарадње:

„Сами не можемо ићи тим путем. Тек када и јавни и приватни сектор, свако у свом пољу, узму иницијативу, дају свој допринос и почну да сарађују, можемо очекивати опипљиве резултате.“

 

 



Newsletter CBBiH