Produbljivanje bilateralne suradnje u oblasti ekonomskih istraživanja s Narodnom bankom Austrije

9.7.2025.

Centralnu banku Bosne i Hercegovine (CBBiH) posjetilo je izaslanstvo Narodne banke Austrije (Oesterreiche Nationalbank, OeNB), čime je produbljena dugogodišnja suradnja među analitičkim odjelima središnjih banaka. Glavna ekonomistica OeNB Birgit Niessner prezentirala je detalje revizije strategije monetarne politike Europske središnje banke (ECB), koja je objavljena krajem prošlog tjedna (https://www.ecb.europa.eu/mopo/strategy/strategy-review/ecb.strategyreview202506_strategy_overview.en.html).

Kao jedan od predstavnika u radnoj skupini ECB-a koja je sudjelovala u izradi strategije, s osobljem CBBiH je podijelila trenutačne i očekivane makroekonomske trendove i poglede vezane uz buduće globalne i rizike u zemljama eurozone, temeljem kojih je izrađena trenutačna revizija strategije ECB-a. Za središnju banku koja posluje u aranžmanu valutnog odbora, poput CBBiH, temeljito razumijevanje željenih ciljeva monetarne politike središnje banke sidrene valute, raspoloživih alata za njihovo postizanje, te trenutačnih narativa, bitno je ne samo s aspekta kalibriranja domaće monetarne politike, nego i investicijske politike CBBiH. Konačno, ovakva interakcija između središnjih banaka pomogla nam je i da bolje razumijemo mehanizam izrade strategije monetarne politike ECB, što je bitno i s aspekta europskih integracija zemlje.

Pored Glavne ekonomistice, izaslanstvo OeNB su činile i Julia Wörz, direktorica Odjela za Središnju i Jugoistočnu Europu, te Elisabeth Beckmann, glavna analitičarka za Bosnu i Hercegovinu i stručnjakinja za anketiranje u istom odjelu. Pored nove strategije ECB, diskutiralo se i o očekivanim makroekonomskim efektima novog Plana rasta za Zapadni Balkan, mjerama i temeljnim pokretačima inflacije, performansama valutnog odbora, domaćem tržištu rada, konkurentnosti, doznakama, te stabilnosti financijskog sustava.

Sastanci među osobljem središnjih banaka, kojima je domaćin na strani CBBiH bio Ured vodećeg ekonomista, bili su interaktivni, i na njima su se uspoređivale makroekonomske i ekspertske procjene osoblja CBBiH s trenutačnim viđenjima OeNB i nalazima iz anketa koje OeNB provodi među zemljama središnje i jugoistočne Europe (https://www.oenb.at/en/Publications/Economics/reports/2024/report-2024-12-euro-survey/html-version.html), uključujući i BiH.

CBBiH zahvaljuje OeNB na pruženoj potpori i raduje se planiranoj intenzivnijoj suradnji među našim institucijama.



Newsletter CBBiH