Vanjskotrgovinski deficit ne ugrožava stabilnost konvertibilne marke

16.5.2005.

Iako je vanjskotrgovinski deficit jedan od najvećih problema bh. ekonomije, on još uvijek ne ugrožava stabilnost KM, izjavio je guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) Kemal Kozarić.

Činjenica da devizne pričuve kontinuirano rastu, da su u prvom tromjesečju 2005. godine dostigle najvišu razinu od osnutka CBBiH, te da CBBiH raspolaže sa oko 179,7 milijuna KM slobodnih deviznih pričuva, pokazuje da se vanjskotrgovinski deficit ne financira deviznim pričuvama. Naime, ovaj deficit se financira iz doznaka bh. dijaspore, potrošnje sredstava predstavnika međunarodne zajednice u BiH, kreditima i donacijama, kojih je sve manje i ostvarenim prihodima iz dijela sive ekonomije koji se troše u formalnom sektoru.

Guverner se slaže sa stavom Svjetske banke (WB) prema kojem je debalans između uvoza i izvoza veliki problem za bh. ekonomiju, ali ističe da još uvijek ne predstavlja opasnost za stabilnost bh. valute i aranžman currency board.

Međutim, ukoliko bh. vlasti na svim razinama ne nastave započetu provedbu reformi i ne počnu rješavati tri osnovna problema u bh. ekonomiji, visok vanjskotrgovinski deficit, visok stupanj nezaposlenosti, te reformu javnog sektora koji se financira na štetu razvoja, to bi moglo, dugoročno, predstavljati opasnost za ekonomsku stabilnost BiH. Značajno je ukazati i na potrebu tzv."ekonomskog patriotizma", tj. veće potrošnje domaćih proizvoda.

CBBiH konstantno upozorava na ova tri izuzetno loša makroekonomska pokazatelja i izjavu direktora Ureda WB u BiH Dirka Reinermanna smatra kao upozorenje bh. vlastima da reforme u potpunosti moraju biti provedene kako bi BiH, uz očuvanje stabilnosti, ostvarila i potreban razvoj.

Služba za odnose sa javnošću
Koordinator
Zijada Kovač



Newsletter CBBiH