Састанак о могућностима развоја тржишта новца у БиХ

20.7.2004.

Састанак на тему "Могућности развоја тржишта новца у Босни и Херцеговини", у организацији Економског института у Сарајеву и Централне банке БиХ (ЦББиХ), одржан је данас, 20. јула 2004. године, у Централној банци БиХ у Сарајеву. Повод за организацију овог скупа је почетак пројекта "Развој тржишта новца у Босни и Херцеговини", који уз финансијску подршку УСАИД и у сарадњи са Urban Institute из Washington-a у склопу пројекта подршке локалним истраживачким институцијама, реализује Економски институт Сарајево.

Пројекат "Развој тржишта новца у БиХ" обрађује питања од интереса за највећи број актера финансијског система на подручју БиХ. Током дискусије, учесници су приказали различите аспекте и проблеме везане за развој овог тржишта, а посебан осврт је дат на постојећу законску регулативу у области комерцијалног банкарства и проблеме крутости неких одредби законске регулативе (рочна усклађеност) у условима велике ликвидности сектора комерцијалног банкарства, са једне стране, и неликвидности сектора бизниса, са друге стране.

Већина учесника се сложила да би државна влада и владе ентитета требале бити први емитенти инструмената тржишта новца. За будући развој тржишта новца у БиХ од кључног значаја ће бити да понуђени инструменти буду високоликвидни и да их емитују институције-емитенти који имају висок рејтинг (владе, Централа банка БиХ, најквалитетније комерцијалне банке). Развој тржишта новца у БиХ неће бити само значајан за комерцијалне банке и три нивоа владе, већ и за остале актере финансијског система као што су осигуравајућа друштва, која имају сличне проблеме структурисања портфолија као и комерцијалне банке због непостојања инструмената тржишта новца и капитала, приватизацијске инвестиционе фондове, те будуће инвестиционе фондове и приватне пензионе фондове.

На крају дискусије истакнута је потреба да се развој тржишта новца и капитала одвија уз што мање политичких препрека, уз економску рационалност, што укључује и будући развој међусобних котација инструмената тржишта новца у земљама региона бивше Југославије и југоисточне Европе.

Расправу, у којој су учествовали домаћи и међународни експерти, представници комерцијалних банака, владиних институција, академске заједнице и ЦББиХ, водили су гувернер Централне банке БиХ Питер Никол и водитељ пројекта "Развој тржишта новца у БиХ" др Фикрет Чаушевић.

Служба за односе с јавношћу
Централне банке БиХ
Алмир Салиховић


Newsletter CBBiH