Излагање гувернера Никола на конференцији у Лондону

9.12.2003.

Стабилност КМ је важан елеменат у повећању нивоа директних страних улагања у БиХ, изјавио је данас, 9. децембра 2003. године гувернер Централне банке БиХ (ЦББиХ) Питер Никол , обраћајући се учесницима друге пословне конференције коју су у Лондону организовале Агенција за промоцију страних инвестиција (ФИПА) и Амбасада Велике Британије у БиХ.
Према подацима које је гувернер презентовао, директне стране стране инвестиције у првих шест мјесеци ове године биле су веће од 247 милиона КМ.
"Мислимо да ове цифре тренутно недовољно исказују износ страних улагања у БиХ у посљедњих неколико година. ЦББиХ је недавно покренула анкету међу 900 компанија како би покушала добити тачније податке о страним улагањима у БиХ", истакао је гувернер ЦББиХ.
Гувернер Никол се у излагању фокусирао на комерцијални банкарски сектор, при чему је истакао да се босанскохерцеговачки банкарски сектор стално развија.
Снажно повећање банкарског кредитирања довело је до тога да је ЦББиХ у јуну 2003. подузела прву акцију у монетарној политици која се односи на обавезну резерву.
Конкуренција у банкарском сектору је сада стварна, помогнута уласком неколико добрих, страних банака. Пропорционално томе, страна улагања у банкарском сектору су већа него у било којем другом сектору у БиХ, казао је гувернер Никол.
Под притиском повећане конкуренције, каматне стопе на кредите су значајно смањене, али су, додао је гувернер, и даље релативно високе. Од 2001. године, када су биле веће од 20 посто, каматне стопе стално опадају, те је у августу 2003. године просјечна каматна стопа износлила 10,43 посто на краткорочне, а 9,33 посто на дугорочне кредите.
"Очекујем да ће тренд снижавања каматних стопа бити настављен", истакао је гувернер.
Као главне промјене које су довеле до побољшања у банкарском сектору, навео је реформу платног система, минималне обавезе у капиталу, осигурање депозита, конкуренцију насталу доласком страних банака, те приватизацију државних банака.
Банкарски систем БиХ још није завршио транзицију у модерни банкарски систем европског типа, али је на том путу.
"Мислим да ће већина људи бити изненађена кад види како ће брзо банкарски систем наставити да се мијења и побољшава", рекао је гувернер Никол.
Излагање на конференцији, чији је циљ унаприједити и промовисати привредну сарадњу између БиХ и Велике Британије и привући стране инвеститоре, гувернер Никол завршио је констатацијом да је окружење за приватне инвестиције унапријеђено, али је и даље комплицирано.
"То је подручје на које политичари и међународни консултанти и савјетници требају обратити пажњу", закључио је гувернер.

Служба за односе са јавношћу



Newsletter CBBiH