Peter Nicholl: Неутемељене изјаве о банкроту БиХ

15.9.2003.

Гувернер Централне банке БиХ (ЦББиХ) Peter Nicholl сматра неутемељеним изјаве према којима је БиХ суочена са несолвентношћу и налази се пред банкротом. Овакве изјаве, којима се одвраћају потребне инвестиције, нису штетне само за државу, већ су нетачне из више разлога, изјавио је гувернер.

Прва чињеница која потврђује да БиХ није суочена са несолвентношћу или банкротом је укупни вањски дуг БиХ који је умјерен и износи нешто више од 40 посто ГДП. Вањски дуг је у потпуности сервисиран до сада и његово сервисирање неће представљати проблем за БиХ у будућности, казао је гувернер.

О томе да БиХ није пред банкротом потврђују и девизне резерве БиХ које су посљедњих мјесеци повећане. У земљама које се суочавају са несолвентношћу девизне резерве се не повећавају, већ се убрзано смањују, наглашава гувернер Nicholl.

Крајем аугуста 2003. године девизне резерве ЦББиХ износиле су 2,4 милијарде КМ, а од маја 2003. године повећане су за 250 милиона КМ или за нешто више од десет посто. Током првих десет дана септембра, повећане су за додатних 100 милиона КМ, што значи да је узлазни тренд настављен и након љета.

"Овај узлазни тренд у девизним резервама показује да је вањска финанцијска позиција БиХ ојачала током посљедњих неколико мјесеци, чинећи тиме потпуно неприкладним коментаре о несолвентности и банкроту", нагласио је гувернер Nicholl.

Велики трговински дефицит који БиХ има представља проблем, рекао је Nicholl, те додао да се слаже да су повећање извоза и промовирање извоза приоритети за БиХ. Велики трговински дефицит који БиХ има није ништа ново, јер је покривеност увоза извозом у протеклих пет година константно била 30 посто или мање.

Према подацима којима располаже ЦББиХ, трговински дефицит за првих шест мјесеци 2003. године је мањи у односу на исти период прошле године, тако да се и овај тренд почиње кретати у правом смјеру.

 

Служба за односе са јавношћу


Newsletter CBBiH