Састанак Платног вијећа БиХ

25.10.2001.

Платни вјеће Босне и Херцеговине у сриједу , 24, октобра одржало је свој петнаести састанак у просторијама Централне банке Босне и Херцеговине. Састанком је предсједавао гувернер ЦББиХ, а састанку су присуствовали представници ентитетских министарстава финанција, представници банкарских агенција из оба ентитета, представници ЦББиХ и одабраних комерцијалних банака.
Чланови Платног вјећа БиХ су у глобалу задовољни са начином функционисања платног система током послиједња три мјесеца колико је прошло од њиховог послиједњег састанка. Од увођења нових клириншких кућа, извршено је 9,4 милиона трансакција у вриједности од 13,2 милијарде КМ.
На састанку су презентирани извјештаји три радне групе које је Платно вјеће БиХ основало на свом послиједњем састанку. Радна група која се бави питањем минималних стандарда које банке морају испунити да би биле укључене у платни систем извјестила је да је постигнут договор да се смањи досадашњи број категорија ризика за платни промет (ниски, средњи и високи) на двије категорије - унутарбанкарски промет и међубанкарски промет. Ова одлука је већ усвојена од стране банкарских агенција оба ентитета и већ је објављена у Службеном листу РС, док ће у Службеном листу Федерације БиХ бити објављена ускоро. Платно вјеће БиХ је изразило задовољство са овим исходом.
Радна група која се бави извјештајима банака и платним трансакцијама је извјестила да је постигнут договор између комерцијалних банака, банкарских агенција из оба ентитета и ЦББиХ по питању јединстваног извјештаја о мјесечним рансакцијама које банке требају да попуне на крају сваког мјесеца. Платно вјеће БиХ се сложило с тим да се од банака треба тражити дас своје извјештаје по новој основици почну достављати од 01. јануара 2002. године, док податке за 2001. годину по новој основици треба доставити као цјелину, умјесто као мјесечну основицу.
Радна група која се бавила правним питањима је дала широки извјештај о важним и комплексним тематикама које је ова група разматрала, укључујући ту иницијативу да се сва регулатива која се тиче платног система стави у јединствени закон.
На састанку је расправљано и о успостави јединственог регистра банковних рачуна. Платно вјеће БиХ је подржало потребу за таквим регистром. Платно вјеће је добило обавјест да су ентитети већ почели са успоставом регистра муштерија банака које су регистроване у њиховим агенцијама за банкарство. Платно вјеће БиХ није имало примједбе на успоставу ентитетских регистара, али је било сложно у закључку да, уколико ентитетски регистри желе да имају неки смисао, онда морају дјелити информације између себе.
На састанку је извршено незадовољство малим помаком који је учињен у поједностављењу пореског система од послиједнјег састанка платног вијећа и поново нагласило важност поједностављења самог система плаћања пореза, са посебним акцентом на смањење броја пореских обвезника који морају седмично уплаћивати пореска дуговања, као што се порез на промет, и то у циљу смањења трошкова прикупљања пореских дуговања од малих и средњих предузећа.
Централна банка БиХ се понудила да припреми публикацију која ће садржавати све законе , регулативе и одлуке које су утјецале на платни систем. ЦББиХ је такође понудила да дистрибуира копије свим заинтерсованим странама, као и да се надопуњава материјал када се усвоје нови закони или регулативе. Чланови Платног вјећа БиХ сматрају да би ово могло бити корисно свакоме ко ради у овом подручју.

Уред за односе с јавношћу
Алмир Салиховић



Newsletter CBBiH