Достигнућа Централне банке Босне и Херцеговине и задаци у реформи платног система

15.11.2000.

У оквиру Манифестације прогреса и хуманизма Босне и Херцеговине у миру, која се одржава у Брчком од 15. до 18.11 2000, данас је приређена презентација Централне банке Босне и Херцеговине. Реферат под називом "Достигнућа Централне банке Босне и Херцеговине и задаци у реформи платног система" поднио је вицегувернер Кемал Козарић. У прилогу вам достављамо његово излагање.

Уред за односе са јавношцу
Вилдана Поповчевић

МАНИФЕСТАЦИЈА ПРОГРЕСА И ХУМАНИЗМА БиХ
"ДОСТИГНУЦА ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ И ЗАДАЦИ У РЕФОРМИ ПЛАТНОГ СИСТЕМА"

Централна банка Босне и Херцеговине, је утемељена законом на основу Опћег оквирног споразума за мир у БиХ. У периоду свог троипогодишњег постојања ЦББиХ је успјешно обављала своје циљеве и задатке утврђене законом. Успјешност ЦБ БиХ могу потврдити резултати постигнути кроз реализацију њених основних циљева. То илуструје сљедеће:

1. У потпуности је испоштован принцип currency boarda. Монетарна пасива у потпуности је покривена и нето слободне резерве износе 42 милиона КМ, што је у односу на претходну годину више за 13 милиона или за 45% више.
2. КМ је прихваћена на цијелом простору БиХ. Друге валуте чију је употребу дозволио Закон о ЦББиХ истиснуте су из платног промета и употребе без доношења посебне регулативе. То потврђује да је домаћа валута КМ постигла повјерење код становништва, те да има своју вриједност. КМ се користи и у иностранству - Аустрији, Швајцарској, Немачкој, Мађарској, Хрватској, Чешкој, Словачкој, Словенији и Турској.
3. ЦБ БиХ дјелује на цијелом простору БиХ. Развила је мрежу својих главних јединица и Филијала у Сарајеву, Бањалуци, Мостару, Палама и Брчком.
4. Чврст фиксни курс КМ је обезбјеђен. Израђене су кованице од 1 и 2 КМ, а у току је припрема за израду новчанице од 200 КМ.
5. Девизне резерве ЦББиХ износе 923 милиона КМ. У односу на почетно стање девизне резерве су се увећале седам пута. Управљање девизним резервама Централне банке вршено је у складу са донесеним смјерницама о инвестирању Управног вијећа те закључцима и препорукама Инвестиционог комитета.
6. Платни систем. У циљу имплементације новог платног промета у Босни и Херцеговини, ЦБ БиХ континуирано проводи значајне активности како у правцу оспособљавања и едукације комерцијалних банака, тако и у правцу инсталације опреме и софтвера за RTGS и GK у ЦБ БиХ, едукације властитих кадрова и израде неопходних организационих, књиговодствених и радних процедура. Одржани су семинари за све комерцијалне банке за RTGS, GK и SWIFT. Редовно се одржавају састанци са координаторима за платни промет из комерцијалних банака. Одржани су састанци са свим комерцијалним банкама са лиценцама за обављање платног промета, у циљу едукације и утврђивања прогреса у успостави интерних процедура у банкама у вези са домаћим платним прометом. Свим комерцијалним банкама су испоручени неопходни софтверски додаци за SWIFT и организована размјена SWIFT ¨кључева¨, чиме су банке добиле предуслов за рад у RTGS. Размјена првих тестних порука обављена је у периоду 08.-10. новембра о.г.
7. Одржавају се редовити састанци са агенцијама за банкарство. Такођер се наставља добра сурадња између двије агенције за банкарство као и сурадња између агенција и ЦББХ. Један позитиван примјер горе наведених видова сурадње су прве дозволе којим банке регистриране у једном ентитету отварају своје филијале у другом ентитету. ЦББиХ има координирајуцу улогу са банкарским агенцијама - прати стање у банкарском систему и статусне промјене банака.
8. Институције БиХ и Владе ентитета отвориле су рачуне код ЦБ БиХ.
9. Сарадња ЦББиХ са државним институцијама БиХ је на веома високом нивоу.
10. Извјештавање ЦБ БиХ је побољшано. ЦББиХ редовно је анализирала монетарна и економска кретања у БиХ. Сектор за истраживање и развој је редовно извјештавао надлежне органе ЦББиХ о стању у укупној економији. Извјештавање о монетарној статистици вршено је редовно и према ММФ-у (мјесечно). Успостављена је сарадња и са министарствима БиХ.
11. ЦБ БиХ је стално присутна у медијима у циљу презентације битних активности из области платног и банкарског система. Едукација је наглашена не само особља ЦББиХ већ и шире - учеснике у банкарству и платном промету као и грађанство информисањем путем медија.
12. Слободни смо на крају рећи да је ЦБ БиХ, засигурно најбоље организирана, тј. најефикаснија заједничка институција државе БиХ, те да је она примјер да је функционисање заједницких институција могуће.

Вицегувернер ЦБ БиХ
Кемал Козарић



Newsletter CBBiH