Modernizacija platnog sistema u Bosni i Hercegovini

21.8.2000.

Bliži se kraj važne godine za promjenu Danas je Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila da je potpisala Ugovor sa kompanijama Logica iz Londona i Halcom iz Ljubljane za kompjutersku opremu i software. Ova oprema i software će omogućiti uspostavljanje nove klirinške kuće u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine za žiro kliring plaćanja velikog obima male vrijednosti, koja će u budućnosti ice preko sistema komercijalnih banaka u BiH. Ovo je još jedan veoma značajan korak u prenosu platnog prometa sa zavoda za platni promet na bankarski sektor.

Prije nekoliko mjeseci uklonjen je monopol u bezgotovinskom plaćanju koji su po zakonu imali zavodi za platni promet. Bio je to prvi korak. Komercijalne banke moraju aplicirati njihovim ovlaštenim entitetskim agencijama za bankarstvo da bi dobili dozvolu za obavljanje domaćeg platnog prometa. Oko 28 banaka je već dobilo djelimične licence. Ovo je drugi korak. Centralna banka će uspostaviti nove klirinške kuće da vršila obradu plaćanja koje iniciraju banke. Ovo je treći korak.

Prema zakonima koji omogućavaju reformu bankarskog sektora u Bosni i Hercegovine, od siječnja 2001, sve banke u zemlji koje su dobile dozvole, moći će obavljati plaćanja za njihova pravna i fizička lica bez zavoda za platni promet, a zavodi će biti zatvoreni. Od tog datuma, komercijalne banke će obavljati domaća bezgotovinska placanja, a CBBH upravljati sistemom za žirokliring za ova plaćanja. To će biti konačni korak u transformaciji platnih sistema u BiH.

Ugovor potpisan danas sa dvije kompanije je drugi ugovor koji je CBBH potpisala u vezi sa reformom platnog sistema. Prvi ugovor je bio potpisan sa kompanijom Logica u svibanju 2000. A vezan je za prioritetna plaćanja velike vrijednosti malog obima, koji obicno vrše pravna lica. Ugovor sa kompanijama Logica-Halcom koji je potpisan danas odnosi se na transakcije malih plaćanja koje obavljaju gradani, a koje u većini drugih zemalja izmedu banaka obavljaju klirinške kuće. CBBH je primila tri tendera. Zavodi za platni promet pozvani su da se prijave, ali to nisu učinili. Projekat reforme u platnom sitemu i sistemu kliringa koji će koštati 11 miliona KM obezbjeđen je zahvaljujući velikodušnoj podršci Agencije za međunarodni razvoj SAD-a (USAID). U protekle tri godine USAID je blisko radio sa CBBH na ovom projektu.

U novom platnom sistemu, klijenti banaka će moći dati instrukcije bankama u kojima isvibanju svoje račune da izdaju naloge za plaćanja kako bi isplatili svoje obaveze. Papirni nalozi za plaćanje koje napišu klijenti, biće pretvoreni u elektronske fajlove za razmjenu putem on-line konekcije sa drugim bankama u zemlji, preko nove klirinške kuće. CBBH će u početku raditi u klirinškim kućama u svojim glavnim jedinicama u Banja Luci, Mostaru i Sarajevu, a moguće je dodati i druge lokacije u zemlji, ukoliko obim naloga za plaćanje to bude zahtijevao. Klirinške kuće su vec dugo poznate kao najefikasniji nacin za razmjenu plaćanja izmedu banaka u tržišno orjenitisanim ekonomijama.

Izmjene u zakonu u BiH slične su onima koje su imale Hrvatska i Slovenija, i omogućava u potpunosti konkurentni bankarski sistem, kakav već postoji u Evropi. Komercijalne banke se sada spresvibanju za novu situaciju, tako što se prijavljuju za dozvole za obavljanje unutarnjeg platnog prometa i nabavljanje opreme i obuku osoblja za novi nacin rada. Halkom i Logica su zajedno radili u uvođenju i održavanju slične kompjuterske opreme u Centralnoj banci Slovenije. Ovo iskustvo pomoći će da tranzicija u BiH prođe jednostavnije. CBBH, u saradnji sa Platnim Vijećem BiH, odgovorna je za određivanje pravca modernizacije platnog sistema. U narednim mjesecima biće više saopštenja za javnost kako bi se javnost informisala o novim uslugama.


Newsletter CBBiH