Замјена КМ у DM у Републици Српској

7.7.1998.

Све неопходне мјере за обезбјеђење механизма замјене КМ у DM у Републици Српској припремљене су и спроведене путем Главне јединице Централне банке Босне и Херцеговине у Републици Српској, на вријеме и у сарадњи са Владом РС, надлежним министарством и комерцијалним банакама.

Посљедњи састанак који је са комерцијалним банкама одржан у РС, 4, јула 1998.године, јасно је показао да нејасноћа у овом погледу нема.

Централна банка Босне и Херцеговине обезбиједила је све неопходне инструкције за комерцијални банкарски систем у РС, а у низу састанака темељито је продискутована њихова практична примјена.

Наводи о 18,5 милиона фалсификованих BHD као "невјешто покриће за дефицит у девизним резервама" је нонсенс. До сада еxпертизе су јасно показале да фалсификованих новчаница BHD нема више од 5 до 7%, што не одступа од уобичајене норме.

КМ ни у ком случају сукладно механизму по коме функционише не може бити имплементирана на било чију штету, па ни на штету РС, обзиром да Централна банка Босне и Херцеговине посједује потпуно покриће емитованих КМ.

У РС до сада је пуштено у оптицај око 5 милиона КМ. Главна јединица Централне банке Босне и Херцеговине у РС располазе са аликвотним износом DM на властитом рачуну код СПП-а. Овај износ DM у сваком тренутку је на располагању комерцијалним банкама за операције са грађанима по фиксном девизном курсу 1:1.

Црно тржиште за КМ у овом контексту у потпуности је апсурдна појава, и иде директно на штету грађана РС.

Узрок појаве црног трзишта ми видимо у недовољној информисаности грађана РС, унаточ двомјесечној веома интензивној промотивној кампањи спроведеној од стране Централне банке Босне и Херцеговине, како према грађанима тако и према комерцијалним банкама.

На концу, комерцијалне банке у РС морају испунити своје функције у складу са Законом о Централној банци Босне и Херцеговине, поготово када се има у виду да у сваком тренутку имају на располагању без икаквих ограничења довољан износ DM да би задовољиле потребе грађана за њиховом куповином.



Newsletter CBBiH