Završetak projekta Eurosustava i Centralne banke Bosne i Hercegovine uz podršku Europske unije

12.9.2007.

Danas je Eurosustav prezentirao svoje izvješće u okviru Programa Eurosustava o procjeni potreba Centralne banke Bosne i Hercegovine

 

Danas je okončan Program Eurosustava o procjeni potreba Centralne banke Bosne i Hercegovine, započet 16. veljače 2007. godine, uz zaključnu diskusiju i usvajanje izvješća Eurosustava o analizi potreba tijekom sastanka Upravnog komiteta Programa u Sarajevu, kojem su bile nazočne sve strane uključene u program. U Izvješću su utvrđena područja u kojima bi CBBiH trebala postići napredak kroz implementaciju novih pravila ili politika, mijenjajući prakse i obučavajući osoblje u narednim godinama kako bi, u operativnom smislu, ubrzala pripreme za pristupanje Europskom sustavu centralnih banaka (ESCB) kada Bosna i Hercegovina bude spremna da uđe u Europsku uniju (EU).

Program je financirala EU, a implementirala Europska centralna banka (ECB) u partnerstvu sa Deutsche Bundesbankom, Bankom Estonije, Bankom Grčke, Bankom Španjolske, Bankom Francuske, Bankom Italije, Narodnom bankom Austrije i Bankom Slovenije.

Program je obuhvatio funkcije CBBiH vezane za ekonomske analize i istraživanja; statistiku, monetarnu politiku u okviru aranžmana valutnog odbora, platne sustave i sustave poravnanja; financijsku stabilnost; internu reviziju i koordinaciju aktivnosti agencija koje su nadležne za izdavanje dozvola bankama i njihovu superviziju.

Izvješće Eurosustava o analizi potreba potvrđuje da je, među državnim institucijama, CBBiH institucija sa vrlo dobrom tehničkom reputacijom i dobro osposobljena, što se oslikava u praksama i poslovnim politikama koji su sukladne ili blizu standardima EU u nekim oblastima. Međutim, u nekim drugim oblastima potrebno je ostvariti značajan napredak kako bi se dosegla razina približna standardima EU. Detaljnija informacija o preporukama za svaku funkciju CBBiH posebno može se naći u prilogu.

Program se odlikovao otvorenom i neometanom suradnjom svih uključenih strana, poštivanjem zadatih rokova i pripremom visoko kvalitetnog materijala.

 

DODATAK

Preporuke u oblasti ekonomskih analiza i istraživanja usmjerene su na jačanje analitičkih sposobnosti CBBiH u svrhu promicanja analize ekonomskih pitanja. Nedostaci u raspoloživosti statističkih podataka predstavljaju ozbiljnu smetnju u ovom smislu, posebno u smislu razvijanja ekonometrijskih modela koji su neophodni za preciznije ekonomske analize. Ograničeni resursi predstavljaju ograničenje koje bi se trebalo postupno rješavati.

U oblasti statistike preporučeno je kreiranje dugoročne strategije koja će biti i ambiciozna i realistična, i koja će zahtijevati suradnju sa bh. statističkim agencijama. U smislu resursa, jedna od preporuka bi bila da se ograničeni IT alati koji se trenutačno koriste zamijene moćnijim i adekvatnijim statističkim alatima.

Prema mišljenju eksperata Eurosustava, u oblasti monetarne politike u aranžmanu valutnog odbora, postojeći okvir je doprinio uspjehu i kredibilitetu monetarne politike CBBiH. Potreba prilagodbe standardima EU zahtijevala bi dugoročno određene pravne izmjene u oblasti neovisnosti Centralne banke i sudjelovanja u ESCB. Preporučuje se razvoj domaćeg tržišta novca kako bi se potakle banke da jačaju upravljanje likvidnošću.

U oblasti platnih sustava i sustava poravnanja mišljenje eksperata Eurosustava je da je CBBiH, što se tiče operativnih aspekata, sukladno ili vrlo blizu standardima EU. Oblasti gdje su promaknuća potrebna uključuju razvoj nadzorne uloge CBBiH i nadgledanje tržišnih standarda i aktivnosti u oblasti platnih sustava i sustava poravnanja, također sukladno direktivama EU.

U oblasti financijske stabilnosti dana je preporuka da se javno pojasni kako CBBiH shvata ovu funkciju i da se produbi analiza u svrhu poboljšanja internih diskusija CBBiH, doprinese koordinaciji sa drugim javnim institucijama i konačno, da se ova analiza prenese općoj javnosti. Već pokrenuti planovi za pripremu i u konačnici publikaciju Izvješća o financijskoj stabilnosti se smatraju odgovarajućim, ambicioznim i zahtijevat će intenzivan rad i resurse u narednim godinama.

Eksperti Eurosustava su razmotrili kako CBBiH vrši svoju ulogu u koordinaciji bankarske supervizije. Stručnjaci Eurosustava su mišljenja da sadašnja fragmentacija bankarske supervizije nije optimalno stanje. Izvješće uključuje niz prijedloga za poboljšanje u kratkoročnom i srednjeročnom razdoblju: razmjene informacija između CBBiH i bankarskih supervizora; jačanje uloge CBBiH u koordinaciji sa stranim supervizorima kao i sa ostalim domaćim supervizorskim tijelima; jačanje uloge CBBiH kako bi se osigurala konzistentnost propisa; harmonizacija politike objavljivanja.

U oblasti interne revizije, eksperti Eurosustava smatraju da bi CBBiH trebala razviti redovitu procjenu kvalitete, sustavan pristup utemeljen na riziku u vođenju i planiranju revizije, kao i reviziju informacijskog sustava koja uzima u obzir aplikacije koje koristi CBBiH. Također treba poboljšati standardizaciju procesa i dokumentacije.



Newsletter CBBiH