Jačanje suradnje tijela za bankarsku superviziju zemalja Jugoistočne Europe

8.2.2007.

Na poziv guvernera Banke Grčke Nicholasa C. Garganasa, danas, 8. veljače 2008. godine, u Solunu je održan sastanak guvernera centralnih banaka Albanije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Cipra, bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Grčke, Crne Gore, Rumunjske, Srbije, te direktora agencija za bankarstvo iz BiH. Sastanak je održan u skladu sa multilateralnim Memorandumom o razumijevanju koji je dogovoren  na sastanku u Ateni, srpnja 2007. godine s ciljem daljeg unapređenja suradnje u oblasti bankarske supervizije u Jugostočnoj Europi i očuvanja financijske stabilnosti u regiji.

Tijekom razgovora, razmatrani su zaključci doneseni na sastanku šefova odjela za bankarsku superviziju koji je održan 18. siječnja u Solunu. Guverneri centralnih banaka naglasili su da su posljedice trenutačnih previranja na međunarodnim financijskim tržištima na ekonomije zemalja Jugoistočne Europe do sada bile indirektne i ograničene. Oni su, također, prepoznali povećanu neizvjesnost perspektive ekonomija zemalja Jugoistočne Europe što proizlazi iz mogućeg daljeg usporavanja stopa rasta svjetske proizvodnje i trgovine u slučaju da previranja budu nastavljena. U skladu s ovim događanjima naglasak su stavili na važnost čvrstih financijskih i ekonomskih osnova.   

U svjetlu ubrzanog kreditnog rasta koji je zabilježen u mnogim zemljama regije, tijela za superviziju u tim zemljama su pozorno pratila kreditne trendove, kako bi sačuvala kvalitet kreditnog portfelja u bankama i financijsku stabilnost. S ciljem obuzdavanja inflatornog pritiska i debalansa tekućeg računa platne bilance, važno je da se u mnogim zemljama regije radi na jačanju reformi makroekonomskih i strukturalnih politika. Ogromni deficiti tekućeg računa, posebno ako odražavaju nisku razinu štednje, a ne investicije u proizvodnju, mogli bi oslabiti perspektive rasta i povjerenje investitora.

Guverneri centralnih banaka odlučili su da ubrzaju provedbu multilateralnog Memoranduma o razumijevanju s ciljem postizanja usklađenosti praksi u oblasti supervizije, uključujući i one vezane za pranje novca, financiranje terorizma i procjene rizika. U tom cilju, primjenjivat će se iskustva dobijena provedbom odgovarajućeg okvira Europske unije, kao i bazelskih principa bankarske supervizije, uz poštivanje nacionalnih, institucionalnih i pravnih okvira. Dogovoreno je da su prioritetna pitanja utvrđivanje oblasti u kojima se treba težiti ka usklađivanju supervizorskih praksi, provedba zajedničkih kontrola prekograničnih financijskih institucija na terenu i zajednička evaluacija testova na stres koji se poduzimaju u svakoj zemlji.

Konačno, na poziv guvernera Narodne banke Bugarske Ivana Iskrova, dogovoreno je da će naredni sastanak guvernera Jugoistočne Europe biti održan u Sofiji u listopadu ove godine. 



Newsletter CBBiH