Директне иностранe инвестиције у БиХ

26.8.2011.

Према подацима Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ), прилив директних иностраних улагања у 2010. години је износио 339,7 милиона КМ, односно 1,4% БДП-а, што је на приближно истом нивоу као и у 2009. Ови износи упућују на чињеницу да је настављен прилив инвестиција, али да се ефекти рецесије на стране директне инвестиције још нису анулирали. Такође, и да БиХ није била у стању да привуче инвестиције на нивоу на којем су биле прије рецесије.

У структури страних директних инвестиција, на власнички капитал се односи 363,7 милиона КМ, на остали капитал 245,1 милион КМ, док је износ задржаних зарада био негативан (-269,2 милиона КМ), што је узроковано консолидованим губицима у компанијама с директним улагањима, а догађа се већ другу годину заредом.

У погледу географског распореда прилива улагања забиљежена је значајна промјена у односу на претходне године, јер је највише улагања било из Швајцарске (98 милиона КМ), Њемачке (54 милиона КМ) и Турске (37 милиона КМ). Истовремено је код неких замаља које су биле велики улагачи у ранијим годинама у 2010. забиљежено смањење инвестиција. То су Словенија (-41 милион КМ), Русија (-25 милиона КМ) и Аустрија (-7 милиона КМ).

Главнина инвестиција је реализована у производним дјелатностима, а нарочито у производњи базних метала гдје је инвестирано 176 милиона КМ. У областима које су привлачиле највише улагања у претходним годинама се промијенио тренд, па је тако у области трговине на мало забиљежено смањење од 32 милиона КМ, а у финансијском посредовању 33 милиона КМ. 

Укупно стање директних улагања на крају 2010. износило је 9,54 милијарде КМ, а највећи износ се и даље односи на Аустрију (1,88 милијарди КМ) и Србију (1,72 милијарди КМ).

Корисници статистике се упозоравају да је за статистички третман страних директних инвестиција примијењена нова методологија која је усклађена с новим приручником за статистику платног биланса (BPM6). Главна измјена се односи на третман међукомпанијског посуђивања за финансијске институције које се више не третира као директна инвестиција, а направљене су и измјене о времену књижења дивиденди и третмана предузећа с истим страним улагачем. У складу с тим, извршене су ревизије износа за токове и стања директних страних инвестиција и за претходне године.

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH