Мисија ММФ-а у ЦББиХ

17.11.2011.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Кемал Козарић, са сарадницима, разговарао је 17. новембра 2011., с Мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) за БиХ коју је предводио шеф Мисије Costas Christou. Током разговора било је ријечи о макроекономској ситуацији у БиХ, фискалној и монетарној стабилности, утицају дужничке кризе из еврозоне на БиХ, те о стању у банкарском сектору.

Господин Christou је информисао гувернера Козарића о досадашњим разговорима, те изнио и виђења Мисије ММФ о укупном стању и перспективама. Кроз информације и податке прикупљене у тим разговорима, ситуација је, нарочито у фискалном сектору, оцијењена као сложена, те нису уочене реформе на расходовној страни буџета, док је забиљежен пораст плата и социјалних давања. Ревидиране пројекције ММФ-а говоре о стопи економског раста од 1,7% у 2011., а за 2012. и испод 1%, те о смањењу страних улагања. Оптимистичне су једино прогнозе о повећању јавних улагања за око 12%. Заједнички је оцијењено како још нису превазиђени проблеми из претходног периода, који се огледају у застоју у формирању Вијећа министара, застоју у провођењу реформи, фискалном дефициту, додатном слабљењу ионако слабог реалног сектора, непровођењу приватизације, повећању администрације те смањењу улагања.

Оцијењено је како су приходовне стране ентитетских буџета за 2012. оптимистично постављене, те да постоји реална дугорочна могућност неизмиривања обавеза према повјеритељима. Истакнута је потреба за постизањем консензуса у раду Фискалног савјета БиХ ради што скоријег усвајања фискалног глобалног оквира и буџета државних институција за идућу годину. Такође, stand-by аранжман је давао одређену сигурност на фискалном плану, али његовим истицањем би се могли појавити проблеми. У вези с аранжманом БиХ с ММФ-ом, констатована је потреба постизања договора у Фискалном вијећу БиХ о потребним прилагођавањима буџета свих нивоа власти како би се с ММФ-ом разговарало о евентуалном новом програму.

Кад је ријеч о финансијском сектору, садашњи подаци показују да су банке у БиХ ликвидне. Међутим, банке имају проблеме с неквалитетним кредитима који, умјесто очекиваног смањења, биљеже раст и износе 12,6% од укупно одобрених кредита. Уз то, постоји опасност да се криза из еврозоне прелије и у БиХ.

Господин Christou је на крају похвалио ЦББиХ за све активности које је предузела у раздобљу од избијања кризе до данас. ЦББиХ је својим дјеловањем допринијела општој стабилности и сигурности кроз вођење монетарне политике на принципу currency boarda, као и кроз одржавање монетарне стабилности. Гувернер Козарић је истакао како ће ЦББиХ задржати тренутни модел монетарне политике, јер је право вријеме за конзерватине моделе, те ће учинити све како би подигла свјесност о ризицима.

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH