Austrijski veleposlanik posjetio CBBiH

15.3.2012.

Veleposlanik Republike Austrije dr Donatus Köck posjetio je 15. ožujka 2012. godine Centralnu banku Bosne i Hercegovine (CBBiH), gdje je razgovarao s guvernerom dr Kemalom Kozarićem i suradnicima. Pored veleposlanika Koecka u izaslanstvu su bili i dr Johannes Eigner, mr Brigitte Pfriemer i mr Dražen Maloča.

U razgovoru s austrijskim veleposlanikom, guverner je naglasio kako je Republika Austrija važna za BiH, zbog povijesnih veza, ali i kao značajan ulagač, te je stoga potrebno održavati dobre odnose. Guverner Kozarić je istaknuo dobru suradnju s Veleposlanstvom Republike Austrije, kao i svim relevantnim institucijama i tijelima Republike Austrije, posebice s Austrijskom narodnom bankom (OeNB). Također, iskoristio je priliku upoznati goste s makroekonomskim pokazateljima. Prema preliminarnim podacima, u 2011. je stopa rasta BDP bila 1,8%, vanjski dug iznosi 25,7% BDP-a, te je prema tom pokazatelju BiH u redu umjereno zaduženih zemalja. Izravna strana ulaganja su iznosila oko 235 milijuna eura, devizne pričuve iznose oko 3,2 milijarde eura i stabilne su, dok je inflacija bila na relativno niskoj razini od 3,1%.

Kad je riječ o suradnji između BiH i Austrije, guverner je istaknuo kako je to dinamičan odnos, te je BiH ove godine u tom odnosu prvi put postigla suficit. U razgovoru je posebna pozornost posvećena bankarskom sektoru, te pozitivnom utjecaju koji su austrijske banke imale u procesu obnove i pokretanja ulaganja, kao i u donošenju zapadnih standarda poslovanja u BiH. Ipak, donošenje strateških odluka izvan domašaja monetarnih vlasti BiH guverner je ocijenio kao potencijalnu slabost bankarskog sektora.

Veleposlanik i suradnici su, konstatirajući kako je stabilnost valute jako važna za razvoj, bili zainteresirani za budućnost currency boarda kao modela monetarne politike u BiH. Guverner je naglasio da je postojeći model određen zakonom, te je, iako ga se smatra konzervativnim, donio monetarnu stabilnost i pridonio povratku povjerenja građana u valutu, što se vidi i kroz porast štednje. Također, procjene CBBiH su da je dobro pozicioniran tečaj KM prema euru, te da sam rast izvoza pokazuje da model monetarne politike ne pravi smetnje izvoznicima.

Sudionici sastanka su razgovarali i o tematici skorašnjeg ulaska Hrvatske u EU, te implikacijama na regiju, posebice na BiH.

 

Služba za odnose s javnošću



Newsletter CBBiH