На Универзитету у Oxfordu одржана радионица и потписан Меморандум о разумијевању између ЦББиХ и SEESOX

11.5.2012.

На колеџу St. Antony's, Универзитетa у Oxfordu, 11. маја је одржана радионица под називом "Утицај кризе евра и могућности улагања у Босну и Херцеговину". На радионици су разматрана питања везана за економију БиХ те су презентоване могућности за улагања, а садржај је подијељен на четири сесије: "Положај БиХ у процесу приступа ЕУ и регионалној сарадњи", "Утицај кризе евра на финансијску стабилност у БиХ и региону", "БиХ и регионална сарадња: потенцијали за нови развојни програм" и "Регионална сарадња монетарних власти".

Ово је био скуп на највишем нивоу, а присуствовали су му представници Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) предвођени гувернером др Кемалом Козарићем, нека од највећих имена макроекономске политике из универзитетског свијета, директор Одјељења за истраживања у Централној банци Албаније Altin Tanku, четири бивша, те три садашња гувернера централних банака из регије: Дејан Шошкић (Народна банка Србије), Радоје Жугић (Централна банка Црне Горе), Димитар Богов (Народна банка Македоније).

Након уводних напомена гдин Othona Anastasakisa и Фикрета Чаушевића, радионицу је уводним говором отворио амбасадор БиХ у Уједињеном Краљевству В. Британије и С. Ирске, Њ. Е. Мустафа Мујезиновић. У свом говору амбасадор Мујезиновић је истакао како је овај догађај изузетно значајан јер нуди другачију, много позитивнију слику Босне и Херцеговине од оне која превладава у медијима. На радионици су изнесени детаљи који се често не налазе у извјештајима о Босни и Херцеговини, они који говоре о великим капацитетима и потенцијалима, повољној геостратешкој позицији, способним радницима, и напорима који се чине како би се поправило укупно стање у земљи.

Упознао је присутне с мјерама Савјета министара, често непопуларним, усмјереним ка остварењу уштеда на свим нивоима и олакшавању улагања у БиХ, те мјерама подузетима да би се уклониле препреке на путу земље ка евроатлантским интеграцијама.

Амбасадор Мујезиновић је истакао посебну захвалност ЦББиХ, која је иницијатор и творац овог важног догађаја. Организовање овог и сличних скупова на којима се промовише и унапређује економија БиХ јасан су примјер да ЦББиХ мисли унапријед, те да би се многе друге институције могле угледати на њу. Истакао је, такође, успјешан рад ЦББиХ и њено водеће мјесто у реформским процесима у финансијском сектору.

Додатну вриједност организацији радионице и посјети колеџу St. Antony's дало је потписивање Меморандума о разумијевању између ЦББиХ и South East European Studies at Oxford (SEESOX) на колеџу St. Antony's, Универзитета у Oxfordu. Циљ овог меморандума је да се потакне дубље разумијевање економског развоја у БиХ и Југоисточној Европи, и анализирање макроекономских и финансијских изазова с којима се сусрећу земље региона. Потписивањем меморандума ЦББиХ ће бити омогућен приступ већем нивоу знања, те сарадња са највећим стручњацима на пољу економије, а што ће сигурно у коначници да резултира даљњим побољшањем рада ЦББиХ и његовим подизањем на већи ниво.

У име ЦББиХ Меморандум о разумијевању је потписао гувернер ЦББиХ др Кемал Козарић, а у име колеџа St. Antony's вршитељица дужности декана Rosemary Foot.

 

 

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH