ЦББиХ објавила нову статистику каматних стопа

10.4.2013.

Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) успоставила је нову статистику каматних стопа, и почела с њеним објављивањем, те тиме остварила значајан напредак у циљу достизања стандарда ЕУ у области статистике. Нова статистика каматних стопа усклађена је с методологијом прописаном од Европске централне банке (ЕЦБ) и коју примјењују земље чланице ЕУ и еврозоне.

Ова статистика садржи 82 индикатора о пондерисаним/ваганим просјецима каматних стопа комерцијалних банка, са серијом података почевши од јануара 2012. године. Од наведених 82 индикатора, 60 се односи на каматне стопе за различите типове кредита комерцијалних банака, а 20 на каматне стопе за депозите код комерцијалних банака.

Овај пројекат је у припремној фази био потпомогнут програмом техничке помоћи из фондова IPA 2008 за ЦББиХ, а који је имплементован кроз сарадњу с ЕЦБ-ом и Аустријском народном банком (OeNB).

Правовремене и поуздане информације о каматним стопама од кључне су важности у процесу доношења одлука о инвестирању, штедњи, праћењу трансмисионог механизма монетарне политике, те стога нова статистика каматних стопа омогућава поуздану анализу монетарних дешавања и ситуације на финансијским тржиштима. Истовремено, могуће је направити директну компарацију висине каматних стопа у БиХ с онима у земљама које примијењују истоврсну методологију.

Публиковани подаци о каматним стопама, уз пратећу Методологију за компилацију и презентацију статистике каматних стопа биће доступни на веб страници ЦББиХ - http://www.cbbh.ba (Статистика/Финансијски сектор БиХ/Статистика каматних стопа), као и у свим будућим публикацијама. Компилација претходне статистике каматних стопа, с 26 индикатора, престала је на крају 2012. године, али подаци су и даље расположиви на веб страници (Статистика/Финансијски сектор БиХ/Архива).

Најкарактеристичније каматне стопе код кредита становништву представљају кредити опште намјене (у КМ с валутном клаузулом) с варијабилном каматном стопом, која је у фебруару износила 9,06%, а и током задњих неколико мјесеци на сличном је нивоу. За стамбене кредите (варијабилна стопа, валутна клаузула) каматне стопе знатно су ниже и у фебруару су износиле 6,75%, а у претходној години углавном нису прелазиле ниво од 7%. Каматне стопе на потрошачке кредите (варијабилна камата, валутна клаузула) су нешто изнад 8% и у фебруару су износиле 8,23%.

За кредите предузећима, каматне стопе су класификоване према висини кредита (до 500.000, од 500.000 до 2 милиона и преко 2 милиона КМ). У категорији кредита до 500.000 КМ најзаступљенији су кредити у КМ с варијабилном стопом и каматна стопа је у фебруару износила 8,1% (нижа је у односу на кретања у 2012). Кредити у категорији од 500.000 до 2 милиона КМ знатно су јефтинији и каматна стопа у фебруару је износила 6,56%, а нижа је од просјека у претходној години. Кредити преко 2 милиона КМ (варијабилна стопа, у КМ) у фебруару су имали каматну стопу од 6,28%, док се у 2012. кретала углавном изнад 6,5%.

Кредитирање у страним валутама је врло слабо заступљено код домаћих банака, јер се већина кредитирања реализује у домаћој валути КМ или у КМ с валутном клаузулом.

По новој методологији каматне стопе на депозите сада омогућавају упоређивање по различитим периодима доспијећа. Камате на депозите становништва (у EUR) имају јасну градацију у погледу висине каматне стопе, јер они с договореним доспијећем до годину дана имају каматну стопу од 2,2%, од 1 до 2 године доспијећа имају стопу 3,45%, а преко 2 године 4,2%. Предузећа примарно депонују у домаћој валути, а каматне стопе крећу се од 3,34% (доспијеће до 1 године) до 4,93 (доспијеће између 1 и 2 године).

 

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH