Саопштење за јавност

23.1.2015.

Монетарна политика Босне и Херцеговине регулисана је Законом о Централној банци Босне и Херцеговине. Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) послује под аранжманом валутног одбора са сљедећим карактеристикама: потпуна покривеност монетарне пасиве са девизним резервама, као инструмент монетарне политике користи обавезну резерву, забрану давања кредита и операција на отвореном тржишту, а курс домаће валуте је фиксиран за евро као „сидро валуту".

Монетарна пасива ЦББиХ мора бити у потпуности покривена страном активом, односно, Закон о Централној банци Босне и Херцеговине захтијева да укупан износ њене монетарне пасиве никада не буде већи од њених нето девизних резерви. Монетарну пасиву ЦББиХ по Закону о Централној банци Босне и Херцеговине чине готов новац у оптицају и домаћи депозити банака и других резидената.

Покриће домаће валуте у страној валути, у односу на минимално потребних 100%, служи за дјеловање у случају непредвиђених догађаја на иностраним финансијским тржиштима, а одражава се и на позицију генералних резерви у капиталу ЦББиХ, те се овим омогућава да се у складу са чланом 27. Закона о ЦББиХ константно врши расподјела профита у омјеру 60% на рачун институције задужене за буџет Босне и Херцеговине а 40% у генералне резерве ЦББиХ. Наиме, чланом 27. Закона о ЦББиХ је прописано да износ почетног капитала и генералне резерве буде еквивалентан износу од пет процената укупог износа новчане пасиве да би се приликом расподјеле профита испоштовао наведени омјер. На тај начин, ЦББиХ је у посљедњих 10 година уплатила на рачун институције задужене за буџет Босне и Херцеговине 380,9 милиона КМ, а у априлу ове године ће уплатити 21,4 милиона КМ по основу расподјеле профита за 2014. годину.

Овакав модел монетарне политике даје стабилност домаћој валути, а повјерење грађана и институција у КМ је неупитно. Девизне резерве су стабилне и у сталном порасту као и штедња у домаћој валути КМ. Евентуално непостојање покрића домаће валуте изазвало би инфлаторни притисак, неповјерење у монетарну политику и „бијег" у страну валуту. Модел који укључује штампање новца преко законом дефинисаног нивоа монетарне пасиве није примјерен савременим моделима монетарне политике, а не само валутног одбора, а што у случају Босне и Херцеговине није ни законом дозвољено. Правна норма је јасна.

Централна банка Босне и Херцеговине је по Уставу Босне и Херцеговине институција државе једина овлашћена за издавање новца и монетарну политику у цијелој Босни и Херцеговини, а надлежности ЦББиХ утврђују Предсједништво Босне и Херцеговине и Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине којима ЦББиХ подноси извјештај о раду.



Newsletter CBBiH