Тржишта капитала: Трговање на берзи

Као што је већ речено у горњем тексту, трговање хартијама од вриједности се врши искључиво на берзи. Такву врсту трговања не може вршити ниједан појединац. Неоходно је постојање професионалних посредника, тј. брокера или посредника, учесника на берзи. Процес трговања започиње са инвеститорима, који желе да купе или продају акције. По доласку посредника, прво морају потписати "Општи уговор о посредовању" с посредником.

Овај уговор се потписује само при првој посјети и представља основу за издавање инструкција (наравно, све док се посредник не измијени).

Приликом давања платног налога, прво се мора извршити авансно плаћање на рачун посредника за акције које се купују. Приликом продаје акција, посредник може тражити од Регистра хартија од вриједности цертификат о статусу клијентовог рачуна. Након извршења налога, посредник издаје потврду за налог. На већини берзи у свијету трговина се обавља електронски, без физичког присуства брокера на берзи. Брокери су повезани на систем трговања (БТС) берзе преко својих радних станица. Основа концепта електронског трговања је електронска књига наруџби. Књига наруџби може се описати као табела у коју се уписују све куповне наруџбе у лијевој колони, и што подразумијева да што су налози цијена прихватљивији (прихватљиви на куповној страни = виша цијена; прихватљиви на продајној страни = нижа цијена) има виши приоритет у књизи наруџби. Уколико је идентична цијена за два налога, она која се унесе у књигу налога прије, има већи приоритет. Налог у књизи условљава редослијед испуњавања - што су налози више рангирани, налози ће бити извршени прије нижерангираних налога.

На берзама у БиХ, процедуре трговања средствима континуираног метода (MFTS - вишеструко одређен период) и периодичним аукцијама на којима пресудну улогу игра цијена. Трговање се врши пет пута седмично - радним данима. Како се трговање у одређеном симболу врши одређено је ликвидношћу ових акција. Ликвидност у овом контексту се не односи на финансијску ликвидност компаније, већ на ликвидност акција. Већа ликвидност подразумијева чешће (дневно) трговање акцијама, с малим флуктуацијама и постојањем веће књиге наруџби. С друге стране, мала ликвидност је окарактерисана ниским интензитетом трговања (спорадичним), с већим флуктуацијама у цијени акције и мањим бројем наруџби у симболичној књизи наруџби.

Трговање акцијама с ниском ликвидношћу се одвија путем аукције. Овај метод обухвата све налоге који се прикупљају у књигу наруџби до одређеног момента или аукције. Наруџбе нису извршене, без обзира на могућа подударања између цијена неких наруџби. Ово тржишту омогућава више информација. Основни циљ концентрисања наруџби на овај начин је да се смањи асиметрија информација која је веома наглашена код акција с високим степеном ликвидности. Друга карактеристика трговања на аукцији јесте да се све трансакције обављају по аукцијској цијени.

Код MFTS методе, трансакције се врше аутоматски, уколико се куповне и продајне наруџбе поклапају у цијени, тако да једна хартија од вриједности може имати више од једне цијене у току једног дана. Званична стопа је пондерисани просјек свих затворених трансакција за тај дан, осим за апликације. Овај програм се користи за трговање акцијама емитената на котирању и примарним слободним тржиштима.

Друга разлика између ова два приступа је да неке врсте наруџби не могу бити коришћене на аукционом трговању. Приликом ревидирања MFTS, када се неки симболи пребаце из MFTS на аукцију, посредници морају контактирати са клијентима са условним наруџбама да се повучу и, гдје је то примјерено, уносе се друге наруџбе.

Други облик трговања на берзи су посебне аукције, које може користити држава, инвестициони фондови и други инвеститори који желе продати одређени пакет хартија од вриједности. За инвеститоре који нису ни државни нити инвестициони фонд, понуђена количина не смије бити мања од 5% емитентовог укупног броја хартија од вриједности.

Берза информише тржишне учеснике и јавност о датуму аукције, понуђачу и о цијени и количини хартија од вриједности.

Методе које се користе укључују методе у којима је доминантна цијена и метод вишеструких цијена. Код метода у којем је доминантна цијена, продајна наруџба се уноси на први дан, након чега је могуће унијети куповне наруџбе. Код методе вишеструких цијена, први дан уноса утврђује емитент. Јавне понуде преко берзе се могу сматрати модернијим и транспарентним начином уношења хартија од вриједности од традиционалних, гдје се унос врши потписивањем изјаве о уносу с депозитном банком.

У БиХ, чланови берзе такође могу обављати трансакције изван организованог тржишта - тзв. "блок трансакције". Најнижа вриједност блок трансакције је 500.000,00 КМ. Особе које учествују у блок трансакцији морају договорити узајамни уговор продаје за одређене акције прије извјештавања о трансакцији на берзи. Иако се о блоку трансакција извјештава берза, извјештавање по којој цијени је трансакција извршена не утиче на формирање цијене за одређене хартије од вриједности. Треће особе не могу куповати хартије од вриједности из блок трансакције, како не би вршиле утицај на цијену по којој ће бити затворена.

Такође треба истаћи да постоји тржиште хартија од вриједности које функцинише изван берзе (OTC), на којем стране у трговању сарађују без коришћења услуга организоване берзе. Једна од највећих свјетских берзи, NASDAQ, још увијек себе назива OTC тржиштем, тј. тржиштем хартија од вриједности које функционише изван берзе.



Newsletter CBBiH