Guverner Softić na sastanku guvernera središnjih banaka zemalja 16+1 - Kina i CEEC

9.11.2018.

Sarajevo, 9.11.2018.

Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) dr Senad Softić sudjeluje na sastanku guvernera središnjih banaka zemalja 16+1 – Kina i CEEC (središnja i istočna Europa), koji se održava 9. i 10.11.2018. godine u Budimpešti (Mađarska). 

Rad na sastanku odvija se u tri okrugla stola, sa temama: makroekonomski razvoj ekonomija zemalja 16+1, uloga investicija u renminbiju (kineska valuta - Yuan) u procesu upravljanju deviznim pričuvamaa, te suradnja između središnjih banaka zemalja 16+1.

Diskusija je pokazala kako su ekonomska kretanja u regiji Središnje i Istočne Europe trenutno pozitivna, te kako mnoge zemlje pokazuju znake ekonomskoga opravka koji se iskazuje u smanjenju stopa nezaposlenosti koje su u nekim državama smanjene na razinu prije globalne financijske krize. Ipak, naglašeno je kako se moraju pažljivo pratiti rizici, poput mogućega eskaliranja globalnih trgovačkih sukoba. Guverner Softić je naglasio kako je, upravo zbog takvih rizika, neophodno kontinuirano jačati proces suradnje i razmjene podataka između središnjih banaka, posebice imajući u vidu povezanost ekonomija i bankarskih grupacija koje djeluju u više država, uz daljnje aktivnosti na jačanju financijske stabilnosti, kako bi se prevenirali i ublažili potencijalni financijski rizici.

Pored rasprava na temu ekonomskih kretanja i suradnje među središnjim bankama regije, veliku pozornost privukao je okrugli stol na temu postupnoga jačanja udjela kineskoga renmibija u deviznim pričuvama mnogih zemalja. Prema predviđanjima asset menadžera, očekuje se kako bi do 2020. godine udjel remnibija u svjetskim deviznim pričuvama mogao dosgnuti 10% od ukupne mase koja je na kraju drugog kvartala 2018. godine iznosila 11,5 trilijuna USD, odnosno 13% ukupnoga svjetskog BDP-a.

Zemlje koje, pored Bosne i Hercegovine, sudjeluju u ovoj platformi su Kina i 11 zemalja članica EU: Bugarska, Hrvatska, Češka Republika, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija; te još četiri europske zemlje izvan EU: Albanija, Makedonija, Crna Gora i Srbija. Domaćini konferencije su središnje banke Mađarske i Narodne Republike Kine. 



Newsletter CBBiH