Гувернер Софтић на састанку гувернера централних банака земаља 16+1 - Кина и CEEC

9.11.2018.

Сарајево, 9.11.2018.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Сенад Софтић учествује на састанку гувернера централних банака земаља 16+1 – Кина и CEEC (средња и источна Европа), који се одржава 9. и 10.11.2018. године у Будимпешти (Мађарска).

Рад на састанку одвија се у три округла стола, са темама: макроекономски развој економија земаља 16+1, улога инвестиција у ренминбију (кинеска валута - yuаn) у процесу управљању девизним резервама, те сарадња између централних банака земаља 16+1.

Дискусија је показала да су економска кретања у регији Централне и Источне Европе тренутно позитивна, те да многе земље показују знаке економског оправка који се исказује у смањењу стопа незапослености које су у неким државама смањене на ниво од прије глобалне финансијске кризе. Ипак, наглашено је да се морају пажљиво пратити ризици, попут могуће ескалације глобалних трговачких сукоба. Гувернер Софтић је нагласио да је, управо због таквих ризика, неопходно континуирано јачати процес сарадње и размјене података између централних банака, посебно имајући у виду повезаност економија и банкарских групација које дјелују у више држава, уз даље активности на јачању финансијске стабилности, како би се превентирали и ублажили потенцијални финансијски ризици.

Поред расправа на тему економских кретања и сарадње међу централним банкама региона, велику пажњу је привукао округли сто на тему постепеног јачања учешћа кинеског ренмибија у девизним резервама многих земаља. Према предвиђањима asset менаџера, очекује се да би до 2020. године удио ремнибија у свјетским девизним резервама могао досећи 10% од укупне масе која је на крају другог квартала 2018. године износила 11,5 трилиона USD, односно 13% укупног свјетског БДП-а.

Земље које, поред Босне и Херцеговине, учествују у овој платформи су Кина и 11 земаља чланица ЕУ: Бугарска, Хрватска, Чешка Република, Естонија, Мађарска, Латвија, Литванија, Пољска, Румунија, Словачка и Словенија; те још четири европске земље изван ЕУ: Албанија, Македонија, Црна Гора и Србија. Домаћини конференције су централне банке Мађарске и Народне Републике Кине.



Newsletter CBBiH