Kредибилитет валутног одбора као одбрана стабилности

2.10.2020.

Монетарна политика и финансијска стабилност у доба КОВИД-19, те одговор финансијског сектора на коронакризу теме су овогодишњег 8. по реду Сусрета гувернера централних банака држава региона који jе данас одржан у Ровињу, Република Хрватска, а коме je присуствoвao и гувернер Централне банке Босне и Херцеговине, др Сенад Софтић.

Одговор монетарних политика на пандемију КОВИД-19 се показао као успјешан у стабилизацији финансијских тржишта. Иако су у прошлости неконвенционалне мјере монетарне политике, попут куповине активе великих размјера и убризгавања ликвидних средстава током Велике финансијске кризе развијале и користиле само централне банке великих економија, ова пандемија је подстакла да и централне банке мањих економија почну користити сличне мјере.

Образлажући ситуацију у монетарном и финансијском сектору Босне и Херцеговине током пандемије КОВИД-19, гувернер Софтић је истакао да од почетка ове кризе, ЦББиХ помно прати домаћа и међународна догађања. С обзиром на чињеницу да ЦББиХ примјењује строги валутни одбор, није било могуће слиједити кораке других централних банака и користити неке конвенционалне или неконвенционалне мјере монетарне политике.

„Наша прва одбрамбена линија била је одржавање кредибилитета валутног одбора“, рекао је гувернер Софтић, истакавши да је једини инструмент монетарне политике који ЦББиХ има на располагању обавезна резерва. Иако је било иницијатива за измјеном стопе обавезне резерве, гувернер је нагласио да за то није било реалног разлога, јер комерцијалне банке на рачунима држе значајан износ изнад нивоа обавезне резерве, додавши још да су валутни одбор и стабилан курс према евру допринијели укупној стабилности система, што су потврдиле и међународне рејтинг агенције.

Опоравак у Босни и Херцеговини ће зависити од динамике опоравка наших главних трговинских партнера, земаља Европске уније. Све економије региона ће ову године завршити с негативним растом БДП-а. За БиХ се у овој години процјењује пад БДП-а од близу 6%, док се за 2021. предвиђа раст БДП-а од близу 4%. „С ниском домаћом потражњом, укључујући ограничени фискални простор, малу приватну потрошњу и без новчаног подстицаја, брзина опоравка у великој мјери ће зависити од међународних прилива капитала“, рекао је гувернер. Имајући у виду скроман ниво директних страних улагања у БиХ са само 700 милиона КМ током 2019. године, гувернер је навео да ће ослањање на мултилатералну подршку бити кључно.

На крају излагања гувернер се осврнуо на искуства централних банкара у управљању кризом. „С мог гледишта, координација и комуникација показали су се кључним алатима у управљању кризом. Времена која су пред нама биће, без сумње, врло занимљива и изазовна. Чини се да је размишљање о дугорочним проблемима и проналажење рјешења за њих релевантније него икад“, рекао је гувернер ЦББиХ, додавши да је научено пуно лекција из Ковид кризе, али да криза још није готова. „Стварни ефекти кризе постаће видљиви кад она заврши, али у међувремену морамо научити живјети с Ковидом и почети размишљати 'изван оквира Ковида'“, закључио је своје обраћање присутнима гувернер Софтић.

Сусрет гувернера централних банака држава региона одржан је у организацији пословних седмичних новина Лидер и Хрватског удружења банака, а циљ скупа је унаприједити сарадњу финансијских институција региона и размијенити искустава у сузбијању и ублажавању посљедица финансијских криза и укупне привреде.

 



Newsletter CBBiH