Изјава гувернера Сенада Софтића листу „Ослобођење" - БиХ требају додатна средства

17.12.2020.

Гувернер Централне банке БиХ Сенад Софтић казао је за Ослобођење да БиХ требају додатна средства, посебно инострана, а кредити ММФ-а су у правилу врло повољни.

Стабилност

-Овај Проширени аранжман ће се реализовати у року од 36 мјесеци, фазно, а отплаћиваће се у 12 једнаких полугодишњих рата. Каматна стопа је нешто изнад 1 посто. Но, средства ММФ-а нису једина која нам требају, иако се преговара о значајном кредиту од 1,5 милијарди КМ, истакао је Софтић говорећи зашто нам треба кредит ММФ-а.

Додао је да ММФ програми осигуравају макроекономску стабилност.

-Стога остали кредитори попут Свјетске банке, Европске банке за обнову и развој, али и ЕУ и друге институције лакше и брже одобравају своје програме ако имамо програм са ММФ-ом. И то је свакако добро, јер, понављам, идуће године ће нам итекако бити потребна додатна међународна средства. 

Нагласио је да требамо признати да тешко сами проводимо потребне реформе.

-ММФ у својим програмима тражи од нас реформе. Углавном су то реформе које бисмо и сами требали радити, али често се тешко договарамо око њих и онда их споро проводимо. У овим преговорима ММФ није поставио неке велике захтјеве типа смањења плата или пензија. Залаже се за потицање потрошње, а тиме и економије у БиХ. Желе унапређење јединственог економског простора и то је добро. Надаље, програмом се жели постићи унапређење економске основе за опоравак економије као што је боље управљање јавним финансијама, бољи процес јавних набавки и сл, истакао је гувернер ЦББиХ.

Како је додао, на земље које имају програм ММФ-а се гледа као на стабилније економије и тиме се смањују ризици и неизвјесност с којом се сусрећу и домаћи и страни улагачи.

-Економски раст не воли повећане ризике. Програм ММФ-а пружа више сигурности, или другим ријечима, пружа више сигурности улагачима, дакле, смањује ризик. Потребно је урадити све да инвеститорима осигурамо што стабилнији оквир када пандемија престане, казао је Софтић.

Истакао је и како се у кризи погоршавају буџетски дефицити јер падају буџетски приходи, а расту расходи.

Економски шок

Чињеница је да ми из Централне банке често говоримо против прекомјерног  задуживања,  а посебно нерационалног  трошења буџетских средстава.  Но, понављам, ми тренутно нисмо у нормалним временима. Цијели је свијет у економском шоку. Економска струка највећим дијелом се слаже да у таквим околностима експанзивна фискална политика може значајно придонијети ублажавању шока и бржем опоравку, казао је Софтић.



Newsletter CBBiH