CBBiH očekuje nastavak trenda oporavka ekonomske aktivnosti u odnosu na proljeće 2020. godine

26.3.2021.

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) obogatila je svoje dijagnostičke alate modelom za brze procjene ključnih makroekonomskih varijabli. Od prvog kvartala 2021. godine, jednom u tromjesečju, planiramo objavljivati ocjene trenutne ekonomske aktivnosti, prvenstveno dinamike realnog BDP-a i inflacije u BiH. Trenutno, CBBiH procjenjuje da je realni BDP, na godišnjoj razini, u četvrtom tromjesečju 2020. godine niži za 3,77%, dok pad u prvom tromjesečju 2021. godine iznosi 3,23%. Očekujemo da će se razdoblje deflacije nastaviti i tijekom prvog tromjesečja 2021. godine, sa procijenjenom prosječnom godišnjom inflacijom od -1,31 %.

Grafikon: Brze procjene godišnjih promjena u realnom BDP-u

grafikon

Izvor: CBBiH. Napomena: 1 standardna devijacija uključuje interval od 68%, a 2 standardne devijacije interval od 95% pouzdanosti.

CBBiH koristi skup dostupnih mjesečnih pokazatelja, koji su se pokazali dobrim predkazateljima kretanja ekonomske aktivnosti u relativno nedavnoj prošlosti, kako bi procijenila intenzitet ekonomske aktivnosti do trenutnog tromjesečja. Projekcija iz gornjeg grafikona, koju koristimo kao brzu procjenu trenutne ekonomske aktivnosti, rezultat je prosjeka projekcija iz najviše pet zasebnih modela. Varijable korištene u modelima, ali i projekcijama u različitim razdobljima, mijenjaju se pri čemu se koriste one za koje se, na temelju povijesnih podataka, pokaže da najbolje objašnjavaju pretpostavljeni obrazac ekonomske aktivnosti.

U razdobljima snažnih i čestih lomova, kakva je bila 2020. godina usljed pandemije, volatilnost većine indikatora ekonomske aktivnosti je značajna. Visoka neizvjesnost u pogledu projekcija podataka viših frekvencija, čak i ako možemo biti sigurni da u bliskoj budućnosti neće biti dodatnih restriktivnih mjera zbog epidemiološke situacije, čini da njihova prediktivna moć slabi. Kako je trenutna epidemiološka situacija potpuno neizvjesna, odlučili smo se za uravnoteženu raspodjelu mogućih rizika prosječne projekcije. Konkretno, to u gornjem grafikonu znači da trenutno pretpostavljamo istu vjerojatnost da će stvarna vrijednost ekonomske aktivnosti, nakon što budu dostupni službeni podaci, biti iznad, kao i ispod naše prosječne projekcije.

Raspon intervala pouzdanosti projekcije, ovdje predstavljen sa +/- 1 ili 2 standardne devijacije kratkoročnih projekcija iz različitih modela na temelju kojih smo izračunali prosječnu vrijednost, i nije pretjerano širok pri trenutnim okolnostima. S pouzdanjem od 68% procjenjujemo da će pad ekonomske aktivnosti u četvrtom tromjesečju 2020. godine biti u rasponu +/- 1,2 postotna boda oko naše prosječne projekcije. Sa rastom projekcijskog horizonta, neizvjesnost projekcija raste. Stoga sa 68% pouzdanosti procjenjujemo da će pad ekonomske aktivnosti u prvom tromjesečju 2021. godine biti u rasponu +/- 1,5 postotnih bodova oko naše prosječne projekcije. U svakom slučaju, ne očekujemo pozitivne godišnje stope rasta ekonomske aktivnosti do kraja prvog tromjesečja 2021. godine. Ipak, uočljivi su znakovi nastavka trenda oporavka nakon dramatičnog pada aktivnosti u drugom tromjesečju 2020. godine.

Za razliku od modela za srednjoročne projekcije, koje objavljujemo dva puta godišnje, za tekuću i sljedeće dvije godine, model brzih kratkoročnih procjena trenutne ekonomske aktivnosti prvenstveno se koristi za procjenu dinamike realnog BDP-a i inflacije u tekućem ili prethodnom tromjesečju. Službeni podaci o tromjesečnom BDP-u, koji objavljuju nacionalne statističke agencije u BiH i drugim zemljama, obično su dostupni sa značajnim vremenskim odmakom. Kašnjenje u objavljivanju službenih podataka po isteku tromjesečja otežava procjenu stanja gospodarstva i izradu srednjoročnih i dugoročnih projekcija. Slijedom toga, planiranje i procjena učinaka ekonomskih politika u zemlji može biti podložna brojnim revizijama. Brze kratkoročne procjene ključnih makroekonomskih varijabli u CBBiH koristimo do objave službenih statističkih podataka, ili novoga kruga kratkoročnih projekcija.



Newsletter CBBiH