ЦББиХ очекује наставак тренда опоравка економске активности у односу на прољеће 2020. године

26.3.2021.

Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) је обогатила своје дијагностичке алате моделом за брзе процјене кључних макроекономских варијабли. Од првог квартала 2021. године, једном квартално, планирамо објављивати оцјене тренутне економске активности, првенствено динамике реалног БДП-а и инфлације у БиХ. Тренутно, ЦББиХ процјењује да је реални БДП, на годишњем нивоу, у четвртом кварталу 2020. године нижи за 3,77%, док пад у првом кварталу 2021. године износи 3,23%. Очекујемо наставак дефлацијског раздобља и током првог квартала 2021. године, са процијењеном просјечном годишњом инфлацијом од -1,31 %.

Графикон: Брзе процјене годишњих промјена у реалном БДП-у

grafikon

Извор: ЦББиХ. Напомена: 1 стандардна девијација укључује интервал од 68%, а 2 стандардне девијације интервал од 95% поузданости.

ЦББиХ користи сет доступних мјесечних индикатора, који су се показали као добри предказатељи кретања економске активности у релативно блиској прошлости, како би оцијенила интензитет економске активности до тренутног квартала. Пројекција са графикона изнад, коју користимо као брзу процјену тренутне економске активности, резултат је просјека пројекција из највише пет засебних модела. Варијабле кориштене у моделима, али и пројекцијама у различитим периодима, се мијењају. при чему се користе оне за које се, на темељу историјских података, покаже да најбоље објашњавају претпостављени образац економске активности.

У периодима снажних и честих ломова, каква је била 2020. година усљед пандемије, волатилност већине индикатора економске активности је значајна. Висока неизвјесност у погледу пројекција података виших фреквенција, чак и ако можемо бити сигурни да у непосредној будућности неће бити додатних рестриктивних мјера због епидемиолошке ситуације, чини да њихова предиктивна моћ слаби. Како је тренутна епидемиолошка ситуација потпуно неизвјесна, одлучили смо се за балансирану дистрибуцију могућих ризика просјечне пројекције. Конкретно, то на графикону изнад значи да смо тренутно претпоставили једнаку вјероватноћу да ће стварна вриједност економске активности, једном када званични подаци буду доступни, бити изнад, као и испод наше просјечне пројекције.

Распон интервала поузданости пројекције, овдје представљен са +/- 1 или 2 стандардне девијације краткорочних пројекција из различитих модела на основу којих смо израчунали просјечну вриједност, и није претјерано широк при тренутним околностима. Процјењујемо са 68% поузданости да ће пад економске активности у четвртом кварталу 2020. године бити у распону +/- 1,2 процентна поена око наше просјечне пројекције. Са растом пројекцијског хоризонта, неизвјесност пројекција расте. Стога са 68% поузданости процјењујемо да ће пад економске активности у првом кварталу 2021. године бити у распону +/- 1,5 процентних поена око наше просјечне пројекције. У сваком случају, не очекујемо позитивне годишње стопе раста економске активности до краја првог квартала 2021. године. Ипак, примјетни су знакови наставка тренда опоравка након драматичног пада активности у другм кварталу 2020. године.

За разлику од модела за средњорочне пројекције, које објављујемо два пута годишње, за текућу и наредне двије године, модел за брзе краткорочне процјене тренутне економске активности се првенствено користи за оцјену динамике реалног БДП-а и инфлације у тренутном или претходном кварталу. Званични подаци о кварталном БДП-у, који објављују националне статистичке агенције у БиХ и другим земљама, обично су доступни са значајним временским отклоном. Кашњење са објавом званичних података по истеку квартала отежава оцјену стања привреде и израду средњорочних и дугорочних пројекција. Посљедично, планирање и оцјена ефеката економских политика у земљи може бити подложна бројним ревизијама. Брзе краткорочне процјене кључних макроекономских варијабли у ЦББиХ користимо до објаве званичних статистичких података, или новог круга краткорочних пројекција.



Newsletter CBBiH