Guvernerka dr. Jasmina Selimović na Ekonomskom forumu 2024.

22.10.2024

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović prisustvovala je danas u Sarajevu Ekonomskom forumu koji je posvećen Planu rasta i razvoja Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji,uz primjenu „Pakta za budućnost“, koji se temelji na principima održivog razvoja, inkluzivnosti i regionalne saradnje, a fokusiran je na jačanje institucionalnih kapaciteta, unapređenje poslovnog okruženja te poboljšanje životnog standarda.

Forum, koji organizuje Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, okupio je vodeće predstavnike domaćih institucija, međunarodnih organizacija (UN, EU), regionalne državne zvaničnike, te stručnjake za održivi razvoj i ekonomiju.

Obraćajući se prisutnima, guvernerka Selimović je u uvodnom izlaganju naglasila ključnu ulogu nastavka EU integracija za Bosnu i Hercegovinu, s posebnim osvrtom na prednosti pristupanja Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) za građane i privredu, imajući u vidu značaj i obim vanjskotrgovinske razmjene BiH sa EU, 73,9% izvoza i 59,5 % uvoza u prvom kvartalu 2024. godine, kao i doznake bh. dijaspore koje generišu 10,53% BDP-a.

„Ulazak Bosne i Hercegovine u SEPA područje, za korisnike platnih usluga, podrazumijeva jednakost uslova kako u domaćem tako i u prekograničnom platnom prometu sa zemljama koje su dio ovog aranžmana. Jedan od ključnih benefita je značajno smanjenje naknada za dolazne i odlazne transfere, što predstavlja direktnu uštedu za korisnike“, istakla je guvernerka Selimović na Ekonomskom forumu.

Guvernerka je ukazala i na važnost prilagodbe poslovnih modela finansijskih institucija uvođenjem klimatskih rizika, u skladu s najboljim EU praksama, istakavši da se svijet oko nas stalno mijenja, te da se suočavamo sa velikim brojem izazova koji zahtijevaju vrlo brzu reakciju. Tehnološki napredak i klimatske promjene dva su najznačajnija izazova.

„Pored očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti, centralne banke sve češće preuzimaju aktivnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena i olakšavaju tranziciju ka onome što je održiva ekonomija. To, praktično, znači da mi moramo ići putem sistema koji integriše klimatske rizike u naše ekonomske modele, jer klimatski rizici mogu duboko narušiti stabilnost finansijskog sistema“, istakla je guvernerka Selimović i dodala: „Finansiranjem projekata koji se oslanjaju na obnovljive izvore energije, na energetski efikasne tehnologije i ekološki prihvatljive prakse, mi praktično našu ekonomiju činimo otpornijom, činimo je više spremnom na sve one izazove koje ćemo imati u budućnosti.“



Newsletter CBBiH