Гувернерка др Јасмина Селимовић на Економском форуму 2024.

22.10.2024.

Гувернерка Централне банке Босне и Херцеговине, др Јасмина Селимовић присуствовала је данас у Сарајеву Економском форуму који је посвећен Плану раста и развоја Западног Балкана на путу ка Европској унији, уз примјену “Пакта за будућност“, који се заснива на принципима одрживог развоја, инклузивности и регионалне сарадње, а фокусиран је на јачање институционалних капацитета, унапређење пословног окружења те побољшање животног стандарда.

Форум, који организује Економски факултет Универзитета у Сарајеву, окупио је водеће представнике домаћих институција, међународних организација (UN, EU), регионалне државне званичнике, те стручњаке за одрживи развој и економију.

Обраћајући се присутнима, гувернерка Селимовић је у уводном излагању нагласила кључну улогу наставка ЕУ интеграција за Босну и Херцеговину, с посебним освртом на предности приступања Јединственом подручју плаћања у еурима (SEPA) за грађане и привреду, имајући у виду значај и обим спољнотрговинске размјене БиХ са ЕУ, 73,9% извоза и 59,5 % увоза у првом кварталу 2024. године, као и дознаке бх. дијаспоре које генеришу 10,53% БДП-а.

„Улазак Босне и Херцеговине у SEPА подручје, за кориснике платних услуга, подразумијева једнакост услова како у домаћем тако и у прекограничном платном промету са земљама које су дио овог аранжмана. Један од кључних бенефита је значајно смањење надокнада за долазне и одлазне трансфере, што представља директну уштеду за кориснике“, истакла је гувернерка Селимовић на Економском форуму.

Гувернерка је указала и на важност прилагођавања пословних модела финансијских институција увођењем климатских ризика, у складу с најбољим ЕУ праксама, истакавши да свијет око нас стално мијења, те да се суочавамо са великим бројем изазова који захтијевају врло брзу реакцију. Технолошки напредак и климатске промјене два су најзначајнија изазова.

„Поред очувања монетарне и финансијске стабилности, централне банке све чешће преузимају активну улогу у борби против климатских промјена и олакшавају транзицију ка ономе што је одржива економија. То, практично, значи да ми морамо ићи путем система који интегрише климатске ризике у наше економске моделе, јер климатски ризици могу дубоко нарушити стабилност финансијског система“, истакла је гувернерка Селимовић и додала: „Финансирањем пројеката који се ослањају на обновљиве изворе енергије, на енергетски ефикасне технологије и еколошки прихватљиве праксе, ми практично нашу економију чинимо отпорнијом, чинимо је више спремном на све оне изазове које ћемо имати у будућности.“

 



Newsletter CBBiH