Uvođenje PDV-a neće uzrokovati trajnu inflaciju

29.12.2005.

U uvjetima skorog uvođenja i primjene poreza na dodatnu vrijednost (PDV), Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) obavještava građane da ne postoji nikakav monetarni razlog za trajnu inflaciju u BiH.

CBBiH će nastaviti striktno provoditi postojeći monetarni režim valutnog odbora sa punom deviznom pokrivenošću domaće valute. Takva monetarna politika je omogućila nisku razinu inflacije u proteklim godinama usprkos svim ekonomskim nedaćama. Može se očekivati da će cijene, nakon prilagođavanja na početku godine, biti regulirane pravilima ponude i potražnje.

Skoro uvođenje PDV-a predstavljat će jednu od najznačajnijih ekonomskih promjena u BiH i omogućtit će usklađivanje sa poreznim sustavima u Europi.

Primjena PDV-a dovest će do višestrukih pozitivnih promjena u načinu poslovanja bh. privrede i doprinijeti boljem reguliranju tržišta, stimuliranju investicija i smanjivanju nelegalnih aktivnosti.

"Jedna od pozitivnih karakteristika ovog poreza je da će porezni obveznici biti stimulirani da rade unutar formalnog sektora, a ne da stvaraju i podstiču sivu ekonomiju. Time će svi porezni obveznici dobiti istu šansu, jer će pravila biti jednaka za sve poslovne subjekte na teritoriju cijele BiH", stav je guvernera CBBiH Kemala Kozarića.

S druge strane, smatra guverner, i za državnu administraciju je jako bitno da, dosljednom primjenom PDV-a, pokaže koliko je ozbiljna, odgovorna i efikasna.

"Elementi na kojima će državna administracija biti testirana bit će povrat PDV-a onima koji na to imaju pravo, te donošenje i primjena socijalnih programa. Ovo su suštinski elementi i od njih će zavisiti uspjeh reforme poreznog sustava", zaključuje guverner Kozarić.

Jedna od negativnih posljedica vjerojatno će biti povećanje cijena za pojedine skupina proizvoda. Ipak, guverner ističe da treba imati u vidu da to može biti samo jednokratno povećanje cijena, uzrokovano većim stopama oporezivanja za neke proizvode. Javnost mora odbiti bilo kakva dalja spekulativna poskupljenja.

Važno je istaći da je i do sada razina većine cijena bio određen ponudom i potražnjom na tržištu. Kupci svojom tražnjom utječu na razinu cijena i, u uvjetima konkurencije, prodavci se moraju prilagođavati, inače gube svoje prihode. Potrošači će i ubuduće moći jasno signalizirati koliko su spremni nešto platiti i neće dozvoliti da upadnu u zamku onih koji će pokušati neopravdano povećavati cijene. U tom smislu sve vlasti u BiH moraju pomoći na reguliranju tržišta i zaštiti prava potrošača.

CBBiH još jednom podsjeća građane da će 5. siječnja 2006. godine u optjecaj biti puštenje kovanice od 5 KM i 5 feninga. Puštanje kovanica od 5 feninga u optjecaj spriječiće malverzacije sa zaokruživanjem cijena.

Upravno vijeće CBBiH je ranije donijelo odluku o kovanju pet milijuna komada kovanica od 5 KM i 20 milijuna komada kovanica od 5 feninga.

Služba za odnose sa javnošću
Koordinator
Zijada Kovač



Newsletter CBBiH