Увођенје ПДВ-а неће узроковати трајну инфлацију

29.12.2005.

У условима скорог увођења и примјене пореза на додатну вриједност (ПДВ), Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) обавјештава грађане да не постоји никакав монетарни разлог за трајну инфлацију у БиХ.

ЦББиХ ће наставити стриктно проводити постојећи монетарни режим валутног одбора са пуном девизном покривеношћу домаће валуте. Таква монетарна политика је омогућила низак ниво инфлације у протеклим годинама упркос свим економским недаћама. Може се очекивати да ће цијене, након прилагођавања на почетку године, бити регулисане правилима понуде и потражње.

Скоро увођење ПДВ-а представљаће једну од најзначајнијих економских промјена у БиХ и омогућиће усклађивање са пореским системима у Европи.

Примјена ПДВ-а довешће до вишеструких позитивних промјена у начину пословања бх. привреде и допринијети бољем регулисању тржишта, стимулисању инвестиција и смањивању нелегалних активности.

"Једна од позитивних карактеристика овог пореза је да ће порески обвезници бити стимулисани да раде унутар формалног сектора, а не да стварају и подстичу сиву економију. Тиме ће сви порески обвезници добити исту шансу, јер ће правила бити једнака за све пословне субјекте на територији цијеле БиХ", став је гувернера ЦББиХ Кемала Козарића.

С друге стране, сматра гувернер, и за државну администрацију је јако битно да, досљедном примјеном ПДВ-а, покаже колико је озбиљна, одговорна и ефикасна.

"Елементи на којима ће државна администрација бити тестирана биће поврат ПДВ-а онима који на то имају право, те доношење и примјена социјалних програма. Ово су суштински елементи и од њих ће зависити успјех реформе пореског система", закључује гувернер Козарић.

Једна од негативних посљедица вјероватно ће бити повећање цијена за поједине групе производа. Ипак, гувернер истиче да треба имати у виду да то може бити само једнократно повећање цијена, узроковано већим стопама опорезивања за неке производе. Јавност мора одбити било каква даља спекулативна поскупљења.

Важно је истаћи да је и до сада ниво већине цијена био одређен понудом и потражњом на тржишту. Купци својом тражњом утичу на ниво цијена и, у условима конкуренције, продавци се морају прилагођавати, иначе губе своје приходе. Потрошачи ће и убудуће моћи јасно сигнализирати колико су спремни нешто платити и неће дозволити да упадну у замку оних који ће покушати неоправдано повећавати цијене. У том смислу све власти у БиХ морају помоћи на регулисању тржишта и заштити права потрошача.

ЦББиХ још једном подсјећа грађане да ће 5. јануара 2006. године у оптицај бити пуштење кованице од 5 КМ и 5 фенинга. Пуштање кованица од 5 фенинга у оптицај спријечиће малверзације са заокруживањем цијена.

Управни одбор ЦББиХ је раније донио одлуку о ковању пет милиона комада кованица од 5 КМ и 20 милиона комада кованица од 5 фенинга.

Служба за односе са јавношћу
Координатор
Зијада Ковач



Newsletter CBBiH