U okviru procesa izrade kreditnog rejtinga predstavnici Agencije Moody's boravili u BiH

31.1.2004.

U posjeti BiH od 26. do 30. siječnja 2004. godine boravili su analitičari međunarodne agencije Moody's Investor Service koja radi na procjeni prvog suverenog kreditnog rejtinga BiH.

Posjeta je upriličena u okviru procesa izrade kreditnog rejtinga, nakon što su analitičari Agencije Moody's izvršili procjenu kvalitativnih i kvantitativnih podataka o BiH koji su dostavljeni ovoj agenciji krajem listopada 2003. godine.

Tijekom petodnevnog boravka u BiH, analitičari Agencije Moody's razgovarali su sa dužnosnicima BiH, entiteta, međunarodne zajednice, ekonomistima, novinarima, bankarima i drugima kako bi dobili široku sliku o stanju i perspektivama naše zemlje.

Analitičari su se, između ostalog, interesirali za političke reforme i političku situaciju u BiH, rekonstrukciju, razvoj realnog sektora tijekom 2003. godine, srednjoročne projekcije i dugoročni rast, razvoj vanjskog sektora, tržište rada, pitanja izbjeglica i ratnih veterana, javne financije, te monetarnu politiku, devizni i financijski razvoj.

Vijeće ministara BiH odlučilo je početkom 2003. godine da se počne sa izradom prvog suverenog kreditnog rejtinga BiH, a Centralnoj banci BiH (CBBiH) povjerena je uloga agenta.

Kreditni rejting zemlje predstavlja procjenu mogućnosti i voljnosti vlade jedne zemlje da u potpunosti i na vrijeme servisira svoj dug.

Koristi od kreditnog rejtinga zemlje su višestruke. Svaka zemlja koja se želi samostalno zaduživati na međunarodnom tržištu kapitala, odnosno izdavati obveznice ili se zaduživati kao država kod poslovnih banaka u svijetu, treba imati kreditni rejting. Što je rejting povoljniji, zemlja je bolji dužnik. To znači da će se moći povoljnije zaduživati na tržištu, odnosno uz nižu kamatu, veći iznos kredita ili duži rok otplate.

Kreditni rejting je veoma važan i za potencijalne strane investitore koji na osnovi njega dobijaju svojevrsnu ocjenu ekonomije zemlje u koju namjeravaju ulagati, što je važan podatak i za vladu te zemlje da bi mogla pravilno ocijeniti stanje i poduzeti neophodne korake na njegovom unapređenju.

U slučaju BiH, kreditni rejting je neophodan. U svijetu postoji nekoliko financijskih magazina koji objavljuju neformalne kreditne rejtinge i koji BiH daju izuzetno loš kreditni rejting.

Prema mišljenju guvernera CBBiH Petera Nicholla, dobijanjem zvaničnog kreditnog rejtinga BiH, biće onemogućeno objavljivanje neprovjerenih i po BiH štetnih informacija.

BiH, uz Albaniju, Bjelorusiju, Makedoniju i Srbiju i Crnu Goru, spada u mali broj zemalja u Europi koje još uvijek nemaju izrađen kreditni rejting.

Očekuje se da će kreditni rejting za BiH Agencija Moody's odrediti u travnju ove godine.


Služba za odnose sa javnošću


Newsletter CBBiH