У оквиру процеса израде кредитног рејтинга представници Агенције Moody's боравили у БиХ

31.1.2004.

У посјети БиХ од 26. до 30. јануара 2004. године боравили су аналитичари међународне агенције Moody's Investor Service која ради на процјени првог сувереног кредитног рејтинга БиХ.

Посјета је уприличена у оквиру процеса израде кредитног рејтинга, након што су аналитичари Агенције Moody's извршили процјену квалитативних и квантитативних података о БиХ који су достављени овој агенцији крајем октобра 2003. године.

Током петодневног боравка у БиХ, аналитичари Агенције Moody's разговарали су са званичницима БиХ, ентитета, међународне заједнице, економистима, новинарима, банкарима и другима како би добили широку слику о стању и перспективама наше земље.

Аналитичари су се, између осталог, интересовали за политичке реформе и политичку ситуацију у БиХ, реконструкцију, развој реалног сектора током 2003. године, средњорочне пројекције и дугорочни раст, развој спољног сектора, тржиште рада, питања избјеглица и ратних ветерана, јавне финансије, те монетарну политику, девизни и финансијски развој.

Савјет министара БиХ одлучило је почетком 2003. године да се почне са израдом првог сувереног кредитног рејтинга БиХ, а Централној банци БиХ (ЦББиХ) повјерена је улога агента.

Кредитни рејтинг земље представља процјену могућности и вољности владе једне земље да у потпуности и на вријеме сервисира свој дуг.

Користи од кредитног рејтинга земље су вишеструке. Свака земља која се жели самостално задуживати на међународном тржишту капитала, односно издавати обвезнице или се задуживати као држава код пословних банака у свијету, треба имати кредитни рејтинг. Што је рејтинг повољнији, земља је бољи дужник. То значи да ће се моћи повољније задуживати на тржишту, односно уз нижу камату, већи износ кредита или дужи рок отплате.

Кредитни рејтинг је веома важан и за потенцијалне стране инвеститоре који на основу њега добијају својеврсну оцјену економије земље у коју намјеравају улагати, што је важан податак и за владу те земље да би могла правилно оцијенити стање и подузети неопходне кораке на његовом унапређењу.

У случају БиХ, кредитни рејтинг је неопходан. У свијету постоји неколико финансијских магазина који објављују неформалне кредитне рејтинге и који БиХ дају изузетно лош кредитни рејтинг.

Према мишљењу гувернера ЦББиХ Питера Никола, добијањем званичног кредитног рејтинга БиХ, биће онемогућено објављивање непровјерених и по БиХ штетних информација.

БиХ, уз Албанију, Бјелорусију, Македонију и Србију и Црну Гору, спада у мали број земаља у Европи које још увијек немају израђен кредитни рејтинг.

Очекује се да ће кредитни рејтинг за БиХ Агенција Moody's одредити у априлуове године.


Служба за односе са јавношћу


Newsletter CBBiH