Predloženi amandmani na Zakon o Centralnoj banci BiH

3.4.2003.

Izmjene koje je Centralna banka BiH (CBBiH) predložila u implementaciji propisa obaveznih rezervi koje CBBiH nameće komercijalnim bankama bile su tema sastanka sa svim komercijalnim bankama u Federaciji BiH, koje su organizirali CBBiH i Udruženja banaka Federacije BiH. Sastanak je održan 2. travnja 2003. godine u Glavnom uredu CBBiH u Sarajevu.

Predložene izmjene, koje će zahtijevati amandmane na član 36. Zakona o CBBiH, uključuju širenje osnovice obaveznih rezervi na sve depozite i pozajmljena sredstva, uključujući i devizne a ne samo depozite u KM-u, što je bio slučaj do sada. Ovaj potez bi doveo KM u jednak položaj sa stranim valutama. Komercijalne banke u principu podržavaju ovu izmjenu.

Drugi prijedlog je eliminacija gotovine koju banke drže u svojim trezorima kao prihvatljivo sredstvo za ispunjavanje propisa obaveznih rezervi banaka. Predstavnici komercijalnih banaka su izrazili određenu zabrinutost povodom predloženih izmjena. Dodatni prijedlog je taj da se minimalni raspon obaveznih rezervi koji može odrediti Upravno vijeće CBBiH treba spustiti ispod deset posto, umjesto dosadašnjeg raspona od deset do 20 posto. U Zakonu o CBBiH ovaj raspon bi bio definiran kao raspon "do 20 posto". Trenutačni nivo obaveznih rezervi za komercijalne banke je deset posto. Obje predložene promjene u implementaciji obaveznih rezervi bi mogle izazvati oskudicu novca ako nivo ne bude spušten ispod deset posto. Predstavnici banaka su informirani da analize koje bi odredile odgovarajući nivo obaveznih rezervi još nisu završene, te da Upravno vijeće CBBiH još nije donijelo odluku o tome. Komercijalne banke, stoga, imaju mogućnost da pošalju prijedloge CBBiH o ovom pitanju.

Kopije predloženih amandmana na član 36. Zakona o CBBiH biće proslijeđene svim komercijalnim bankama da bi one mogle dostaviti komentare. Predstavnici komercijalnih banaka, koji su bili prisutni na jučerašnjem sastanku, naglasili su da će biti neophodan period prilagođavanja za implementaciju novog propisa obaveznih rezervi. Upravno vijeće CBBiH će razmotriti njihove stavove prije nego što donese bilo kakvu odluku. CBBiH će proslijediti ovaj prijedlog Predsjedništvu BiH, te tražiti da on bude usvojen po hitnoj parlamentarnoj proceduri.

Na kraju sastanka pokrenuta je inicijativa za formiranje radne grupe koja bi se bavila svim relevantnim pitanjima koja se tiču bankarskih zakona u BiH. Radna grupa bi se sastojala od predstavnika CBBiH, udruženja banaka, agencija za bankarstvo i ministarstava financija oba bh. entiteta, te Ministarstva financija i trezora BiH.

CBBiH će održati 9. travnja sastanak o istoj temi i sa bankama iz Republike Srpske.


Služba za odnose s javnošću


Newsletter CBBiH