Предложени амандмани на Закон о Централној банци БиХ

3.4.2003.

Измјене које је Централна банка БиХ (ЦББиХ) предложила у имплементацији прописа обавезних резерви које ЦББиХ намеће комерцијалним банкама биле су тема састанка са свим комерцијалним банкама у Федерацији БиХ, које су организирали ЦББиХ и Удружења банака Федерације БиХ. Састанак је одржан 2. априла 2003. године у Главном уреду ЦББиХ у Сарајеву.

Предложене измјене, које ће захтијевати амандмане на члан 36. Закона о ЦББиХ, укључују ширење основице обавезних резерви на све депозите и позајмљена средства, укључујући и девизне а не само депозите у КМ-у, што је био случај до сада. Овај потез би довео КМ у једнак положај са страним валутама. Комерцијалне банке у принципу подржавају ову измјену.

Други приједлог је елиминација готовине коју банке држе у својим трезорима као прихватљиво средство за испуњавање прописа обавезних резерви банака. Представници комерцијалних банака су изразили одређену забринутост поводом предложених измјена. Додатни приједлог је тај да се минимални распон обавезних резерви који може одредити Управно вијеће ЦББиХ треба спустити испод десет посто, умјесто досадашњег распона од десет до 20 посто. У Закону о ЦББиХ овај распон би био дефиниран као распон "до 20 посто". Тренутачни ниво обавезних резерви за комерцијалне банке је десет посто. Обје предложене промјене у имплементацији обавезних резерви би могле изазвати оскудицу новца ако ниво не буде спуштен испод десет посто. Представници банака су информирани да анализе које би одредиле одговарајући ниво обавезних резерви још нису завршене, те да Управно вијеће ЦББиХ још није донијело одлуку о томе. Комерцијалне банке, стога, имају могућност да пошаљу приједлоге ЦББиХ о овом питању.

Копије предложених амандмана на члан 36. Закона о ЦББиХ биће прослијеђене свим комерцијалним банкама да би оне могле доставити коментаре. Представници комерцијалних банака, који су били присутни на јучерашњем састанку, нагласили су да ће бити неопходан период прилагођавања за имплементацију новог прописа обавезних резерви. Управно вијеће ЦББиХ ће размотрити њихове ставове прије него што донесе било какву одлуку. ЦББиХ ће прослиједити овај приједлог Предсједништву БиХ, те тражити да он буде усвојен по хитној парламентарној процедури.

На крају састанка покренута је иницијатива за формирање радне групе која би се бавила свим релевантним питањима која се тичу банкарских закона у БиХ. Радна група би се састојала од представника ЦББиХ, удружења банака, агенција за банкарство и министарстава финанција оба бх. ентитета, те Министарства финанција и трезора БиХ.

ЦББиХ ће одржати 9. априла састанак о истој теми и са банкама из Републике Српске.

 

Служба за односе с јавношћу


Newsletter CBBiH