Sastanak guvernera u Beogradu

12.12.2000

Danas (utorak, 12.12.2000) je u zgradi Narodne banke Jugoslavije u Beogradu održan sastanak guvernera Banke Slovenije, Hrvatske narodne banke, Narodne banke Republike Makedonije, Centralne banke Bosne i Hercegovine i Narodne banke SR Jugoslavije. Tema sastanka bila je raspodjela rezervi zlata i deviznih rezervi bivše SFRJ koje se nalaze u Banci za međunarodna poravnanja u Bazelu u Švajcarskoj. Guverner Narodne banke SR Jugoslavije Mlađan Dinkić precizirao je kako je riječ o 46 tona zlata, 8000 akcija i određenim količinama deviznih sredstava čija je ukupna vrijednost 477 miliona američkih dolara. Predstavnici Banke Slovenije, Hrvatske narodne banke i Narodne banke SR Jugoslavije založili su se za primjenu formule, koju je predložio Međunarodni monetarni fond, kao osnov za podjelu deviznih i zlatnih rezervi u BIS-u (Banka za međunarodna poravnanja) u Bazelu. Prema toj formuli Bosni i Hercegovini bi pripalo 13,2 odsto (63 miliona američkih dolara od ukupne vrijednosti zlatnih i deviznih rezervi u banci u Bazelu). Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine Peter Nicholl zalozio se za primjenu ključa Evropske centralne banke prema kojem bi Bosni i Hercegovini pripalo 15,78 odsto od ukupnih sredstava (75,3 miliona američkih dolara od ukupne vrijednosti zlatnih i deviznih rezervi u banci u Bazelu). Guverner Narodne banke Republike Makedonije zatražio je da se utvrdi koliki je bilans ukupne finansijske aktive bivše SFRJ, kako bi se nakon toga rješavalo pitanje podjele imovine. Kako bi se pronašao kompromis guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine Peter Nicholl ponudio je mogućnost da se razgovara o formuli podjele zlata i deviznih rezervi u banci u Bazelu, koja bi predstavljala kombinaciju formule koju je predložio MMF i formule koju je predložila Evropska Centralna banka.
"Stav Bosne i Hercegovine i Makedonije je da bogatije države s prostora bivše Jugoslavije moraju pokazati više fleksibilnosti. Zato smo pokrenuli pitanje kombinirane formule. To nije zvaničan stav bosanskohercegovačkih vlasti, ali to znači da svi pravimo kompromise", naglasio je guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine Peter Nicholl.
Dogovoreno je da se o ovoj inicijativi raspravlja na narednom sastanku guvernera centralnih i nacionalnih banaka s prostora bivše Jugoslavije, koji ce se održati u Zagrebu u drugoj polovini januara 2001.godine. Otvorena je mogućnost da o tome raspravlja i komisija za sukcesiju imovine bivše SFRJ, čiji je sastanak zakazan 18. decembra u Briselu. Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine Peter Nicholl naglasio je da pitanje sukcesije nije jednostavno, između ostalog, i zato što se isti ključ odnosno formula neće koristiti za podjelu svih vrsta imovine bivše Jugoslavije.

Ured za odnose sa javnošću
Vildana Popovčević



Newsletter CBBiH