Састанак гувернера у Београду

12.12.2000.

Данас (уторак, 12.12.2000) је у згради Народне банке Југославије у Београду одржан састанак гувернера Банке Словеније, Хрватске народне банке, Народне банке Републике Македоније, Централне банке Босне и Херцеговине и Народне банке СР Југославије. Тема састанка била је расподјела резерви злата и девизних резерви бивше СФРЈ које се налазе у Банци за међународна поравнања у Базелу у Швајцарској. Гувернер Народне банке СР Југославије Млађан Динкић прецизирао је како је ријеч о 46 тона злата, 8000 акција и одређеним количинама девизних средстава чија је укупна вриједност 477 милиона америчких долара. Представници Банке Словеније, Хрватске народне банке и Народне банке СР Југославије заложили су се за примјену формуле, коју је предложио Међународни монетарни фонд, као основ за подјелу девизних и златних резерви у БИС-у (Банка за међународна поравнања) у Базелу. Према тој формули Босни и Херцеговини би припало 13,2 одсто (63 милиона америчких долара од укупне вриједности златних и девизних резерви у банци у Базелу). Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине Peter Nicholl заложио се за примјену кључа Европске централне банке према којем би Босни и Херцеговини припало 15,78 одсто од укупних средстава (75,3 милиона америчких долара од укупне вриједности златних и девизних резерви у банци у Базелу). Гувернер Народне банке Републике Македоније затражио је да се утврди колики је биланс укупне финансијске активе бивше СФРЈ, како би се након тога рјешавало питање подјеле имовине. Како би се пронашао компромис гувернер Централне банке Босне и Херцеговине Peter Nicholl понудио је могућност да се разговара о формули подјеле злата и девизних резерви у банци у Базелу, која би представљала комбинацију формуле коју је предложио ММФ и формуле коју је предложила Европска Централна банка.
"Став Босне и Херцеговине и Македоније је да богатије државе с простора бивше Југославије морају показати више флексибилности. Зато смо покренули питање комбиниране формуле. То није званичан став босанскохерцеговачких власти, али то значи да сви правимо компромисе", нагласио је гувернер Централне банке Босне и Херцеговине Peter Nicholl.
Договорено је да се о овој иницијативи расправља на наредном састанку гувернера централних и националних банака с простора бивше Југославије, који це се одржати у Загребу у другој половини јануара 2001.године. Отворена је могућност да о томе расправља и комисија за сукцесију имовине бивше СФРЈ, чији је састанак заказан 18. децембра у Бриселу. Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине Peter Nicholl нагласио је да питање сукцесије није једноставно, између осталог, и зато што се исти кључ односно формула неће користити за подјелу свих врста имовине бивше Југославије.

Уред за односе са јавношћу
Вилдана Поповчевић



Newsletter CBBiH