Саопштење за јавност

1.2.2008.

Поводом изјаве премијера Републике Српске (РС) Милорада Додика о покретању уставног спора за поврат прихода Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) ентитетима, ЦББиХ жели да укаже на неколико нетачних навода.

ЦББиХ је једна од ријетких државних институција чије оснивање има упориште у Дејтонском споразуму. Наиме, ЦББиХ је, уз Уставни суд БиХ, Предсједништво БиХ и Парламентарну скупштину БиХ, институција која је утемељена Дејтонским споразумом. Чланоviмa 3 и 7 анекса IV Дејтонског споразума дефинисано је да је монетарна политика изворна надлежност Босне и Херцеговине и одређено да је ЦББиХ једина институција одговорна за издавање новца и монетарну политику на цијелој територији БиХ.

Њена независност дефинисана је чланом 3 Закона о ЦББиХ. У њему је наведено да је "у оквиру својих овлашћења утврђених овим законом, Централна банка независна од Федерације Босне и Херцеговине, Републике Српске, те било које јавне агенције и органа, а у циљу објективног провођења својих задатака, осим ако није другачије одређено овим законом, Централна банка неће примати инструкције од било којег другог лица".

Што се тиче расподјеле дијела чистог профита који остварује ЦББиХ, она је утврђена чланом 27. Закона о Централној банци БиХ. Овим чланом је предвиђено да се од дијела чистог профита, 40% распоређује за повећање капитала и резерве за генералне резерве Централне банке, а 60% Централна банка распоређује на рачун институције задужене за буџет БиХ у периоду од четири мјесеца након завршетка буџетске године. Овакву одлуку донијела је Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине. На овај начин смањује се износ неопходан за финансирање потреба буџета, а који се обезбјеђује са јединственог рачуна.

ЦББиХ, као и свака централна банка у свијету, инвестира своје девизне резерве у банкама у иностранству. Инвестирање се врши према строго утврђеним смјерницама. Средства ЦББиХ нису депонована нити у једној банци која је оснивач банке на територији БиХ, па самим тим нити у једној таквој банци у Аустрији.

Чланом 1 Закона о ЦББиХ дефинисано је да се сједиште ЦББиХ налази у Сарајеву. У погледу иницијативе о пресељењу сједишта у Бањалуку која се образлаже потребом за децентрализацијом институција система што је пракса у демократским земљама, ЦББиХ подсјећа да већ десет година дјелује као децентрализована институција преко главних јединица у Сарајеву, Бањалуци и Мостару, те филијала у Брчком и на Палама. На тај начин ЦББиХ од оснивања поштива принцип децентрализације који се примјењује у демократским земљама.

Коначно, ЦББиХ  као независна институција, не би требала бити предметом политичких дебата, јер очекује да њени резултати и активности буду препознати као интерес свих грађана БиХ.

Служба за односе са јавношћу



Newsletter CBBiH